Ako vymôcť výživné – otázky a odpovede
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností … viac sa môžete dočítať tu.
Otázka (1)
Dobrý deň, pokiaľ otec dieťaťa je zaviazaný platiť výživné súdnym rozhodnutím, alebo na základe súdom schválenej rodičovskej dohody, potom letné prázdniny, a skutočnosť, že dieťa bude u neho 2 prázdninové mesiace, nemá na platenie výživného žiaden vplyv, kým pôvodné rozhodnutie súdu nebolo zmenené alebo zrušené. Pokiaľ ste sa teda nedohodli medzi sebou, že keď bude dieťa u neho, tak za ten čas nebudete žiadať zaplatiť výživné, potom otec dieťaťa je povinný platiť výživné aj cez školské prázdniny.
Dobrý deň, v danom prípade Vám odporúčam obrátiť sa na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže /https://www.cipc.gov.sk/, ktoré poskytuje bezplatnú právnu pomoc a poradenstvo v oblasti vymáhania výživného zo zahraničia. Po vyplnení a odovzdaní žiadosti o vymáhanie výživného zo zahraničia a doložení potrebných dokladov vypracuje centrum návrh na výkon súdneho rozhodnutia v zahraničí a taktiež zabezpečí celý proces vymáhania ako aj prevod platieb vymoženého výživného.
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o odpoveď…. Môj exmanžel si berie syna na celé letné prázdniny do zahraničia kde žije. Počas týchto 2 mesiacov mi neplatí výživné na syna….. má na to môj exmanžel právo neplatiť výživné za tie 2 mesiace kedy sa syn zdržiava u neho???Prosím poraďte mi…. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, pokiaľ otec dieťaťa je zaviazaný platiť výživné súdnym rozhodnutím, alebo na základe súdom schválenej rodičovskej dohody, potom letné prázdniny, a skutočnosť, že dieťa bude u neho 2 prázdninové mesiace, nemá na platenie výživného žiaden vplyv, kým pôvodné rozhodnutie súdu nebolo zmenené alebo zrušené. Pokiaľ ste sa teda nedohodli medzi sebou, že keď bude dieťa u neho, tak za ten čas nebudete žiadať zaplatiť výživné, potom otec dieťaťa je povinný platiť výživné aj cez školské prázdniny.
Dobrý deň. Potrebovala by som radu. Chcela by som požiadať o zvýšenie vyzivneho na 6.ročného chlapca, ktorý mi je zverený do opatery. Jeho otec mal od jeho narodenia vyz. povinnosť minimum,to bolo nec.30eur a tak to ostalo doteraz. No to mi asi rok vobec neplatil, ja som začala žiť s iným mužom,s ktorým mám dcérku,a ide o to, že jeho biologický otec sa medzitým oženil, majú spolu ročnú dcérku a tiež ma ona staršie dieťa z iného vzťahu,no on už medzitým chodil robiť na dohody vonku, potom zas doma a pod.platí mi teraz pravidelne 50 eur, no ja by som chcela zvýšiť aspoň na 100 eur, keďže navštevuje škôlku,má dg.autizmus,ja som bola doteraz na rodičovskej predloženej, v škôlke sa platí aj jedlo, ktoré on neje, takže mu po celý týždeň musím uvariť aj obedy,v čase priznania min.vyzivneho bol slobodný, nezamestnany, ja som bývala u mamky, no už pár rokov sme v podnájme,ten činí mes.350eur,škôlka min.50 eur a to nehovorím o jedle zvlášť a oblečení,a pod. Teraz mi jednoducho pošle 50 a má mi to stačiť, vraj sa ma starať môj druhý muž, s ktorým mám dcéru. No mne je 50 na malého málo a ja sa ani nemozem popri ňom zamestnať. Teraz si idem požiadať o opatrovateľsky príspevok. Poraďte mi prosím čo mám robiť. Ďakujem.
Dobrý deň, samozrejme, pokiaľ došlo k zmene majetkových pomerov, či už na strane oprávneného (dieťaťa), alebo na strane povinného (otca), máte právo požiadať o zvýšenie výživného. Návrh na zvýšenie výživného je ale potrebné odôvodniť, preto súdu predložte doklady o Vašich príjmoch a výdavkoch, a samozrejme výdavkoch maloletého, a dôsledne rozpíšte všetky výdavky dieťaťa, t.j.stravu, oblečenie, hygienické potreby, lieky, poplatky za škôlku atď. , a uveďte v čom vzrástli vydavky maloletého oproti poslednému určovaniu výživného, a ak máte vedomosť o kolko a či vzrástol príjem otca, tak i tuto skutočnosť. Toto konanie je na súde oslobodené od súdneho poplatku. Samozrejme, súd bude skúmať aj príjmy a výdavky otca, z ktorých bude pri rozhodovaní taktiež vychádzať.
Dobry den, manzel bude mat sud o zvysenie vyzivneho na svoje deti z prveho manzelstva. Ziadost o zvysenie vyzivneho od jeho byvalej je na vsetky 3 deti, aj sa vyjadroval ku vsetkym detom, ale teraz ma mat pojednavanie iba ohladom najstarsieho syna. Je to standardny postup? Dost nas to prekvapilo. Dalsia otazka je, ze my mame vydokladovat vsetky prijmy aj vydavky nasej domacnosti – teda aj moj prijem a takisto vydavky na nase 2 spolocne deti. Jeho ex-manzelka zije v usporiadanom partnerstve s inym muzom, s ktorym ma 4. dieta. Nemal by aj on vydokladovat svoje prijmy? Lebo zvysenie vyzivneho bolo postavene na tom, ze deti rastu, ona je na materskej a ja zarabam, cize mozem viac prispievat na nase deti a tym padom moj muz viac na svoje deti z 1. manzelstva. Zhodou okolnosti za 2 mesiace budem tiez na materskej, myslite, ze bude brat toto sud do uvahy? Dakujem za odpovede
Dobrý deň, súd pri rozhodovaní o zvýšení výživného sa musí zaoberať všetkými skutočnosťami, ale k zmene výšky výživného sa rozhodne len ak sa pomery účastníkov zmenia významne. Súd pri rozhodovaní o výživnom vždy sleduje najlepší záujem dieťaťa. Výdavky na staršieho syna môžu byť iné, väčšinou vyššie, ako na mladšie deti, preto je možné, že súd rozhodol tak, že najprv bude konať o výživnom na staršieho syna. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Taktiež súd pri zvýšení výživného na dieťa vždy prihliadne nielen na príjem povinného rodiča, ale aj na príjmy osôb, ktoré žijú s povinným rodičom v spoločnej domácnosti, v tomto prípade by prihliadal aj na Váš príjem, nakoľko žijete v jednej domácnosti. Ďalej, súd pri rozhodovaní o výživnom neberie do úvahy len príjmy ktoré povinný preukáže, ale posudzujú sa i jeho majetkové pomery. Súd taktiež v konaní prihliadne aj na príjem a výdavky oprávneného rodiča, teda bývalej manželky a na príjem osôb, ktoré žijú s ňou v jednej domácnosti. To,či súd potom rozhodne o zvýšení výživné nie je možné vopred povedať, závisí to od viacerých skutočností a od aktuálneho stavu, lebo každý prípad je individuálny. V konaní bude treba preukázať, že sa zmenili pomery aj na Vašej strane, nakoľko ste tehotná, za 2 mesiace nastúpite na materskú dovolenku, teda Váš príjem, ako príjem spoluposudzovanej osoby klesne a pod. Ale upozorňujem Vás, že súd vychádza vždy z aktuálneho stavu. Bude potrebné starostlivo odkladať a preukázať všetky doklady preukazujúce Vaše výdavky na spoločné dieťa a na domácnosť.
Dobry den, pan advokat. Chcela bu som sa spytat nasledovne, byvaly manzel zije a pracuje v Rakusku, jeho prijem je 1800 eur. Opat sa ozenil, manzelka taktiez pracuje, zial jej prijem mi nie je znamy, ale moze mat 800-1000 eur. Moj prijem je do 600 eur. Vyzivne bolo urcene vo vyske 160 eur, dieta ma 10 rokov. Po zvyseni vyzivneho neprispieva uz ani cent (ako som sa docitala z prispevkov ani nemusi). Pri zvyseni vyzivneho prijem jeho manzelky ani nespomenuli, zdalo sa mi ze p.sudkyna bola zaujata. Ich prijem sa posudzuje spolocne? Podla Vasho nazoru vyska vyzivneho voci prijmu otca a manzelky? My s dietatom zijeme sami. Dakujem.
Dobrý deň, súd pri rozhodovaní o zvýšení výživného sa musí zaoberať všetkými skutočnosťami, ale k zmene výšky výživného sa rozhodne len ak sa pomery účastníkov zmenia významne. Súd pri rozhodovaní o výživnom vždy sleduje najlepší záujem dieťaťa. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Taktiež súd pri zvýšení výživného na dieťa vždy prihliadne nielen na príjem povinného rodiča, ale aj na príjmy osôb, ktoré žijú s povinným rodičom v spoločnej domácnosti. Vo Vašom prípade teda by mal brať do úvahy aj príjem manželky Vášho bývalého manžela. To,či súd potom rozhodne o zvýšení výživné nie je možné vopred povedať, závisí to od viacerých skutočností a od aktuálneho stavu. Pokiaľ opätovne podáte návrh na zvýšenie, potom v konaní bude treba preukázať,že sa zmenili pomery na strane Vášho dieťaťa, a z toho dôvodu žiadate zvýšenie výživného. Bude potrebné starostlivo odkladať a preukázať všetky doklady preukazujúce Vaše výdavky na dieťa a na domácnosť ako aj Váš príjem.
Dobrý deň, chcela by sa opýtať či okrem výživného je otec dieťaťa povinný prispievať aj na iné výdavky na dieťa, napr. výdavky v škole, školské zájazdy, šatstvo, obuv…atď? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, otec, ako povinný rodič, musí platiť výživné vo výške, ktorú určil súd. Samozrejme, podporne môže prispievať aj na ďalšie výdavky dieťaťa, avšak zo zákona nie je povinný.
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: žijem s dvoma deťmi v priateľovom dome, na ktorý po rozvode vzal hypotéku, keďže ostal bez bývania.Zatiaľ ešte nie sme manželia. Má tiež dve deti (12,9), na ktoré pravidelne prispieva, sretáva sa však snimi veľmi málo, keďže by za nimi musel dosť cestovať. Mohla by jeho ex. žiadať vyššie výživné aj preto, že sa s nimi nestretáva? Komunikácia s deťmi je veľmi zlá, nikdy mu neodpisujú na maily ani na sms. A chcela by som sa ešte opýtať, ak by sme boli manželia, berie súd do úvahy aj môj príjem? A ako sa prihliada na jeho výdavky v prípade zvýšenia výživného? Mohli by mu zvyšovať výživné aj v tom prípade, keby sme mali spoločné dieťa? Ďakujem
Dobrý deň, na zvýšenie výživného má v prvom rade vplyv to, či sa zvýšili odôvodnené potreby maloletých detí alebo sa zlepšili pomery povinného. V zmysle zákona je rodič povinný prispievať na výživu svojich detí podľa svojich možností, schopností a majetkových pomerov. Plnenie vyživovacej povinnosti k deťom má prednosť pred všetkými ostatnými výdavkami a dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov. V prípade, ak sa so svojim manželom zosobášite, Váš príjem sa bude posudzovať spoločne, nakoľko uzavretím manželstva Vám vznikne bezdpodielové spoluvlastníctvo manželov. Avšak ak s partnerom žijete v spoločnej domácnosti, bude súd prihliadať na Váš príjem už aj teraz. Do akej miery by súd priznal maloletým deťom výšku výživného za predpokladu, že by ste mali s partnerom spoločné dieťa, to je už vecou súdneho konania. Súd bude v prvom rade rozhodovať s ohľadom na záujmy maloletých detí a zabezpečenie ich odôvodnených potrieb vzhľadom na výšku príjmov ich rodičov.
dobry den, chcem poprosit o radu. Byvala priatelka mojho partnera poziadala o zvysenie vyzivneho prave v obdobi ked mi cakame dieta a partner zacal pracovt v zahranici ako opatrovatel na zivnost,cize pocas procesu este ani nemal poslane vsetky papiere,toho co sa mu strhava zo mzdy v Rakusku,co je poistne a cestovne. Priniesol to az dodatocne. Sudkyna vsak nic nevzala do uvahy a jeho hruby zarobok z ktoreho sa mu sa mu strhava poistne a cestovne brala ako cistu mzdu aj ked jej vysvetloval,ze on to tak v zmluve nema,trvala na tom,ze poistne aj cestovne plati rodina.Ani uver ktory musi splacat a ktory bol vzaty na zariadenie bytu byvalej priatelky a jej matky.ani to ,ze plati najom kedze nie sme manzelia sa neberie do uvahy. Ja som momentalne bez prijmu kedze vybavovanie materskej zo zahranicia sa pretahuje,o sa tiez nebralo do uvahy. Zo strany navrhovatelky sa naopak prihliadalo na vsetko aj na jej druhu vyzivovaciu povinnost ale sud nerozoberal preco otec jej mladsieho syna je nezamestnany. Vyzivne bolo navysene o 120 percent,co ale v tejto chvili urcite priatel nezvladne platit. Je takyto jednostranny postup spravny.
Dobrý deň, výšku výživného ovplyvňuje nielen výška platu povinného rodiča, ale aj odôvodnené potreby dieťaťa, jeho zdravotný stav, vek, štúdium, atď. Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov dieťaťa. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť, ale hlavne skúma odôvodnené potreby dieťaťa. Pre rozhodovanie súdu je vždy rozhodujúci stav v čase vyhlásenia rozhodnutia. Ak už bolo vo veci rozhodnuté a partner nesúhlasí so zvýšením výživného, potom môže podať odvolanie pokiaľ mu ešte neuplynula 15-dňová lehota na podanie odvolania. V odvolaní ale treba preukázať, že nedokáže platiť vyššie výživné. Odporúčam Vám tiež podrobne opísať všetky jeho príjmy a opodstatnené výdavky na vedenie domácnosti a na dieťa, ktoré čakáte. Bude potrebné starostlivo odkladať všetky doklady preukazujúce výdavky na domácnosť a pod. Vzhľadom na vyššie uvedenú situáciu odporúčam obrátiť sa na advokáta v okolí, ktorý na základe predložených dokumentov vie naďalej poradiť.
dobry den, byvala priatelka podala ziadost na zvysenie vyzivneho z 50 na 200 eur.V january skoncila materska na ktorej bol jej partner s ich spolocnym synom,nasledne ona poziadala o zvysenie vyzivneho s tym,ze argumentuje,ze synovy sa zvysili naklady na skolu. Tiez uvadza,ze jej priatel je nezamestnany,viem vsak ,ze pracuje na cierno. Ja platim zprijmu 540 eur,pozicky ktore sme si vzali pocas nasho spoluzitia a sli na zariadenie domu jej matky v ktorom sme zili. Je to 380 eur mesacne,bolo to na moje meno,splacam teda vsetko ja. Sudkyna namietla,ze vyzivne je nad vsetko ale ten uver platit musim aj ked ja z neho nic nemam,pretoze moji rodicia rucia domom. Taktiez cakam s priatelkou dieta. Mne skutocne nevychadza platit vyssie najomne. mAM NAROK NAHIEDNUT DO SPISU ABY SOM VEDEL AKO ZDOKLADOVALA navrh na zvysenie,nie je argument aj to,ze splacam uver,na zariadenie domu v ktorom zije aj so synom ona. Preco sa sudkina nezaujima o to,ze aj jej priatel udajne nepracuje,to mam zivit aj jeho a ich dieta. Dakujem.
Dobrý deň, pre rozhodovanie súdu je vždy rozhodujúci stav v čase vyhlásenia rozhodnutia. Súd vždy sleduje najlepší záujem dieťaťa. Všeobecne platí, že výživné má prednosť pred všetkými inými výdavkami rodiča. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť, ale hlavne skúma odôvodnené potreby dieťaťa. Pomery povinného rodiča skúma súd nie vzhľadom na jeho skutočnú situáciu, ale vzhľadom na jeho potenciálne možnosti. Ak už bolo vo veci rozhodnuté a Vy nesúhlasíte so zvýšením výživného, potom môžete podať odvolanie pokiaľ Vám neuplynula 15-dňová lehota na podanie odvolania. V odvolaní ale treba preukázať, že nedokážete platiť vyššie výživné. Odporúčam Vám tiež podrobne opísať Vaše príjmy a opodstatnené výdavky na vedenie domácnosti a na dieťa, ktoré čakáte s terajšou priateľkou, pokiaľ sú nejaké. Bude potrebné starostlivo odkladať všetky doklady preukazujúce Vaše výdavky na domácnosť a na spomínaný úver. Nahliadnuť do spisu samozrejme môžete, treba najprv zavolať na príslušný súd, ktorý Vám následne určí termín na nahliadnutie do spisu, treba len nadiktovať spisovú značku a mená účastníkov konania.
Dobrý deň! Bývalý manžel podal návrh na zníženie výživného a zatiaľ vybavil predbežné opatrenie, podľa čoho má platiť 100,-, lenže to nedodržal, už 2 mesiace neposlal nič. Otázka: Čo môžem urobiť, aby mu to predbežné opatrenie zrušili, lebo ani to nedodrží. Môžem o to žiadať súd? Na súd čakáme 6 mesiacov (vtedy podal návrh na zníženie výživného). Ďakujem.
Dobrý deň, proti uzneseniu o uložení predbežného opatrenia možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia. Ak je toto uznesenie právoplatné a vykonateľné a povinný rodič zaviazaný platiť výživné na dieťa si svoju povinnosť riadne a včas nesplní, dostáva sa tým do omeškania a Vy tak máte právo pristúpiť k jednému z nasledovných riešení: – podať návrh na nútený výkon rozhodnutia prostredníctvom súdneho exekútora; – podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Trestného zákona orgánom činným v trestnom konaní. podľa § 207 Trestného zákona, t.j., trestný čin zanedbania povinnej výživy spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. V tejto súvislosti upozorňujeme, že uplynutie uvedených troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať, dôležité je, aby bola splnená podmienka uplynutia troch mesiacov v období dvoch rokov. Prostredníctvom tohto spôsobu však nedochádza k priamemu vymáhaniu dlžného výživného, ako je to pri exekúcii, je skôr prostriedkom ako donútiť povinného rodiča, dobrovoľne si splniť svoju vyživovaciu povinnosť, nakoľko, ak sa povinný rodič uzná vinným, hrozí mu sankcia vo forme odňatia slobody. S trestným činom zanedbania povinnej výživy je spojený aj inštitút účinnej ľútosti, pri ktorej trestnosť trestného činu zaniká, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a ak si povinná osoba dodatočne dobrovoľne splní svoju vyživovaciu povinnosť predtým, ako sa súd odoberie na záverečnú poradu; – požiadať o náhradné výživné.
Dobry den. Byvala priatelka manzela, s ktorou maju dceru dala ho na sud kvoli zvysenie vyzivneho z 50eur na 150eur, lebo dozvedela ze manzel pracuje vo volkswagene, ale malu inak mu neda, uz nevidel ju skoro pol roka. Ale manzel uz ma novu pracu, pracuje na dohodu, lebo dozvedel ze prepustaju ludi a budu aj jeho prepustat preto vo volkswagene dal vypoved. Mali uz sud, kde sudkina povedala ze poslu list pre agenturu do volkswagen kde pracoval, ci vazne ho chceli prepustit. A ked povedia ze nie, tak beru tu sumu, co zarabal tam, aj to tak ze pozeraju cisty prijem, nie to co dostal na ucet, co je mensia suma, lebo este ide dole cestovne, strava..atd. To mozu takto brat? Ziadna agentura by nepriznal, ze niokoho prepustia…. to je len logika. Pokracovanie sudu budu mat januari. Vydavky preco nepozeraju? Musi vyzivovat svoju manzelku (mna), syna (ktori narodi teraz novembri), odstahovali sme k babke, kvoli prace, lebo by sme nevedeli uz platit najomne, ale aj tu platime polovicku rezie, plati svoj telefon a mame aj pozicku. Jeho expartnerka prauje, byva u rodicov, kde neplati nic. Prosim Vás o pomoc, ze co mozeme robit. Na co mame pripravit. Dakujem. S pozdravom Eva
Dobrý deň, ako som už vyššie uviedol, o určení novej výšky výživného, resp. zvýšenie výživného je možné žiadať len ak sa zmenia pomery. Za zmenu pomerov treba rozumieť stav, ak sa na strane povinného rodiča alebo dieťaťa nastali závažnejšie zmeny skutkového stavu v oblasti príjmov, výdavkov a celkových majetkových pomerov. Takými sú napr. zvýšenie finančných potrieb dieťaťa, zmeny zdravotného stavu dieťaťa atď. Súd pri rozhodovaní o zvýšení výživného sa musí zaoberať všetkými skutočnosťami, ale k zmene výšky výživného sa rozhodne len ak sa pomery účastníkov zmenia významne. Na strane príjmov súd skúma najmä opakujúce sa príjmy zo zamestnania príp. podnikania. Musím Vám pripomenúť, že súd pri rozhodovaní o výživnom (príp. o zvýšení výživného) prihliada aj na to, či sa rodič bez zbytočného dôvodu vzdal výhodnejšieho zamestnania alebo príjmu. Ak sa napríklad rodič vzdá bezdôvodne zamestnania, súd pri určovaní výživného môže vychádzať z príjmu, ktorý rodič v tomto zamestnaní dosahoval. Ak bývalá priateľka Vášho manžela podala návrh na zvýšenie výživného, bude musieť preukázať pred súdom hodnovernými dôkazmi, že pomery na strane dieťaťa sa zmenili vo väčšom rozsahu, v akej oblasti, čoho sa týka zvýšenie výdavkov na dieťa. Súd vždy sleduje najlepší záujem dieťaťa. Pre rozhodovanie súdu je vždy rozhodujúci stav v čase vyhlásenia rozhodnutia. Zvýšenie výživného pre maloleté dieťa môže súd priznať aj spätne, ale len ak sú tu dôvody osobitného zreteľa, najviac však 3 roky pred začatím konania.
Dobrý deň, mám otázku. Manžel požiadal o zníženie výživného na syna z prvého manželstva zo sumy 300€ na 120€,no znížené výživné exmanželke posielal po dobu 3 mesiacov, kým o znížení právoplatne nerozhodol súd. Ex manželka podala na neho žalobu, kde žiadala doplatok za tie tri mesiace a bol odsúdený na 1 rok nepodmienečne. Musí jej ten zbytok doplatiť, aj keď bol za“neplatenie“ odsúdený? O syna sa manžel stará, nakupuje oblečenie, hradí dovolenky, platí mu tréningy, stravu v škole a pod.Sú rozvedení 3,5 roka roka, ex manželka nie je ochotná sa vysporiadať so spoločným majetkom, z ktorých peňazí by manžel mohol syna podporovať. Ďakujem
Dobrý deň, ak povinný rodič neplatí výživné v zmysle právoplatného a vykonateľného rozhodnutia, oprávnený má možnosť obrátiť sa na ktoréhokoľvek exekútora s podaním návrhu na vykonanie exekúcie. Predpokladom na úspešné vymoženie výživného je právoplatný a vykonateľný rozsudok súdu. Exekútor môže siahnuť na jeho majetok, napr. na bankový účet, hnuteľné aj nehnuteľné veci, prípadne i vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu. Ďalšou možnosťou ako postupovať pri neplnení vyživovacej povinnosti zo strany povinného rodiča je podanie trestného oznámenia. Podľa § 207 Trestného zákona trestný čin zanedbania povinnej výživy spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. V tejto súvislosti upozorňujem, že uplynutie uvedených troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať, dôležité je, aby bola splnená podmienka uplynutia troch mesiacov v období dvoch rokov. Prostredníctvom tohto spôsobu však nedochádza k priamemu vymáhaniu dlžného výživného, ako je to pri exekúcii, je skôr prostriedkom ako donútiť povinného rodiča dobrovoľne plniť svoju vyživovaciu povinnosť, nakoľko, ak sa povinný rodič uzná vinným, hrozí mu sankcia vo forme odňatia slobody. Predpokladám, že trestný súd v rozsudku, ktorým otca odsúdil na nepodmienečný trest odňatia slobody zároveň mu uložil aj povinnosť doplatiť zmeškané výživné. To, že bol odsúdený neznamená, že nemusí zaplatiť dlžné výživné. Čo sa týka vyporiadania BSM, podľa § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka ,,Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.“
Dobrý večer, môj plnoletý syn študujúci na VŠ, prestúpil tento školský rok z dennej formy štúdia na kombinovanú formu a tento mesiac nastupuje do zamestnania na plný pracovný úväzok. Jeho otec však do dnešného dňa dlhuje výživné za obdobie 6 mesiacov. Máme nárok vymôcť si spätne dlžné výživné podaním trestného oznámenia, aj keď už bude syn zamestnaný ? Ešte doplním, že výživné sme skoro po celú dobu od rozvodu t.j. 11 rokov vymáhali iba podávaním trestných oznámení. Ďakujem Vám vopred za odpoveď
Dobrý deň, v prvom rade Vám musím napísať, že aj keď máte možnosť podania trestného oznámenia, touto formou k vymoženiu peňažného plnenia nedochádza. V prípade podania trestného oznámenia by mohlo dôjsť iba k trestnému postihu otca Vášho syna. Pokiaľ otec Vášho syna neplatil výživné pravidelne, v súdom určenej výške, tak syn sa môže domáhať exekúciou zaplatenia výživného. V zmysle Exekučného poriadku len oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie, ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie. V súvislosti s vymáhaním výživného je dôležité spomenúť aj právo na vymáhanie spätného výživného. V zmysle § 77 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov, právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. V prípade maloletého dieťaťa možno žiadať aj o priznanie spätného výživného, najdlhšie však na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa (za dôvody hodné osobitného zreteľa sa považuje napríklad choroba alebo iná závažná prekážka v podaní návrhu na súd). Tu však platí rozdiel, pri plnoletom dieťati už spätné výživné požadovať nemožno. Právo na priznanie výživného sa podľa § 77 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov nepremlčuje. Treba si však dávať pozor, pretože následne hneď v odseku 2 tohto zákonného ustanovenia je uvedené, že práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce zo Zákona o rodine sa premlčujú. Platí tu subsidiárne § 110 ods. 3 Občianskeho zákonníka, kde je uvedené, že úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní. To znamená, že mesačné platby výživného, na ktoré je povinný rodič zaviazaný, sa premlčujú v trojročnej premlčacej lehote. Oprávnený, teda Váš plnoletý syn, má právo požadovať len tie nezaplatené splátky výživného (nezaplatené čiastky), ktoré ešte nie sú premlčané.
Dobry den , som 6 rokov rozvedeny, z prveho manzelstva mam dve deti( 12 a 13r), na ktore platim vyzivne 360 eur. Byvala manzelka , ale teraz ziada zvysenie vyzivneho na 500 e mesacne, je druhykrat vydata a spolocnemaju dalsie dieta. Som tiez druhykrat zenaty a sucasnou manzelkou mame 5 rocne dieta a o par dni sa nam narodi dalsie. Chcem Vas poprosit o radu co robit v pripade navrhu na zvysenie vyzivneho, ci sa da odvolat, ako sa na na celu situaciu bude pozerat sud. Dakujem za radu
Dobrý deň, o určení novej výšky výživného, resp. zvýšenie výživného je možné žiadať len ak sa zmenia pomery. Za zmenu pomerov treba rozumieť stav, ak sa na strane povinného rodiča alebo dieťaťa nastali závažnejšie zmeny skutkového stavu v oblasti príjmov, výdavkov a celkových majetkových pomerov. Takými sú napr. zvýšenie finančných potrieb dieťaťa, zmeny zdravotného stavu dieťaťa, či zvýšenie životnej úrovne povinného rodiča, atď. Súd pri rozhodovaní o zvýšení výživného sa musí zaoberať všetkými skutočnosťami, ale k zmene výšky výživného sa rozhodne len ak sa pomery účastníkov zmenia významne. Ak bývalá manželka podala návrh na zvýšenie výživného, bude musieť preukázať pred súdom hodnovernými dôkazmi, že pomery na strane dieťaťa sa zmenili vo väčšom rozsahu, a to v akej oblasti, čoho sa týka zvýšenie výdavkov na dieťa. Súd vždy sleduje najlepší záujem dieťaťa. Ak nedokážete platiť vyššie výživné, odporúčam Vám v súdnom konaní podrobne opísať Vaše príjmy a opodstatnené výdavky na vedenie domácnosti a na mal. dieťa (deti) s terajšou manželkou. Bude potrebné starostlivo odkladať všetky doklady preukazujúce Vaše výdavky na domácnosť.
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, ak podám návrh na exekúciu a tri mesiace odo dňa podania návrhu na začatie exekučného konania mi vznikne nárok na náhradné výživné, je možné požiadať aj o náhradné výživné za dobu pred podaním tohto návrhu? Napríklad ak mi otec neplatí výživné od októbra 2015 a ja podám návrh na exekúciu tri mesiace od poslednej splátky výživného, čiže v januári 2016 a exekučné konanie bude trvať ďalšie tri mesiace, kým mi vznikne nárok na požiadanie o náhradné výživné čiže až od apríla 2016, je potom možné požadovať vyplatenie náhradného výživného aj za predchádzajúce mesiace, v ktorých si otec neplnil svoju vyživovaciu povinnosť ? Ďakujem.
Dobrý deň, podľa zákona č. 201/2008 Z.z. o náhradnom výživnom nárok na náhradné výživné vzniká ak: a) si povinná osoba neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške v lehote a spôsobom podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi, b) oprávnená osoba nemá nárok na sirotský dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok alebo suma sirotského dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku je nižšia ako suma minimálneho výživného ustanoveného zákonom o rodine. Ak je splnená niektorá z vyššie uvedených podmienok má oprávnená osoba nárok na náhradné výživné, ak: 1. si riadne plní povinnú školskú dochádzku, ak ide o dieťa, ktoré je povinné plniť povinnú školskú dochádzku, 2. má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a zdržiava sa na území Slovenskej republiky (neplatí ak sa oprávnená osoba zdržiava v cudzine z dôvodu štúdia v cudzine), 3. príjem žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne, nie je vyšší ako 2,2-násobok sumy životného minima žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne. Príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vypláca náhradné výživné poberateľovi náhradného výživného v hotovosti mesačne pozadu, najskôr od prvého dňa v mesiaci, v ktorom bola podaná žiadosť. Náhradné výživné sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatí náhradné výživné za 3 kalendárne mesiace predchádzajúce kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola podaná žiadosť vtedy, ak oprávnená osoba za toto obdobie spĺňa podmienky nároku na náhradné výživné a žiadateľ o náhradné výživné požiada o vyplatenie náhradného výživného za toto obdobie.
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako mám postupovať keď som plnoletý študent posledného ročníka VŠ a otec mi prestal platiť výživné od novembra tohto roka, pričom jeho povinnosť mi toto výživné platiť by mala zaniknúť až po tom, čo ukončím VŠ (čiže v júni 2016). Môj otec má nariadené platiť mi rovnaké výživné už 18 rokov. Oficiálne nemá žiadny hnuteľný ani nehnuteľný majetok, pretože má na svoje meno obrovskú exekúciu a v prípade, že by niečo vlastnil, hneď by mu to exekútor zhabal. Výživné, ktoré mi platil, mi vždy chodilo z účtu jeho partnerky, na ktorú prepísal všetok svoj majetok, čiže v prípade, že nastane exekúcia dlžného výživného nemajú mu čo zobrať. Obávam sa teda, že budem musieť tento problém riešiť súdne, nakoľko exekučným konaním nič nezískam. Existuje možnosť, že ak nič nevlastní tak by mu exekútor nemal čo zobrať a teda mne vrátiť dlžné výživné a že následným súdnym konaním by som v skutočnosti prišiel o viac ako mi dlží nakoľko by som si musel hradiť právnika a súdne trovy a prípadne aj jeho právnika? ďakujem za odpoveď
Dobrý deň, pokiaľ má Váš otec súdnym rozhodnutím určené výživné, je povinný ho riadne uhrádzať v súlade s týmto rozhodnutím. Ak Vám otec neplatí výživné v zmysle právoplatného a vykonateľného rozhodnutia, máte možnosť obrátiť sa na ktoréhokoľvek exekútora s podaním návrhu na vykonanie exekúcie. Predpokladom na úspešné vymoženie výživného je právoplatný a vykonateľný rozsudok súdu. Exekútor bude môcť siahnuť na jeho majetok, napr. na bankový účet, hnuteľné aj nehnuteľné veci, prípadne i vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu. Ďalšou možnosťou ako postupovať pri neplnení vyživovacej povinnosti zo strany povinného rodiča je podanie trestného oznámenia. Podľa § 207 Trestného zákona, t.j., trestný čin zanedbania povinnej výživy spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. V tejto súvislosti upozorňujem, že uplynutie uvedených troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať, dôležité je, aby bola splnená podmienka uplynutia troch mesiacov v období dvoch rokov. Prostredníctvom tohto spôsobu však nedochádza k priamemu vymáhaniu dlžného výživného, ako je to pri exekúcii, je skôr prostriedkom ako donútiť povinného rodiča, dobrovoľne plniť svoju vyživovaciu povinnosť, nakoľko, ak sa povinný rodič uzná vinným, hrozí mu sankcia vo forme odňatia slobody. Keby vymáhanie výživného prostredníctvom exekúcie alebo trestného oznámenia nemalo svoj účinok, existuje možnosť podať žiadosť o náhradné výživné, pokiaľ sú splnené podmienky podľa zákona č. 201/2008 Z.z. o náhradnom výživnom. Aj keď nedostanete žiadne peniaze od exekútora, v prípade ak spĺňate zákonom stanovené podmienky o priznaní náhradného výživného, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Vám náhradné výživné prizná. Vedenie exekučného konania nie je časovo limitované, teda bude možné, že Váš otec, ako povinný, nadobudne majetok za niekoľko rokov a vtedy ten majetok postihne exekútor. Na súd Vám odporúčam sa obrátiť iba v prípade, ak by nastala zmena pomerov na Vašej či otcovej strane a Vy by ste chceli zmeniť pôvodné znenie rozsudku.
Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom vyzivneho. V roku 2005 bolo urcene vyzivne na syna 50 eur. Priblizne pred 3 rokmi sme sa s manzelom ustne dohodli ze bude platit 100 eur. Pred par mesiacmi som sa rozhodla podat navrh na zvysenie vyzivneho – aby som to mala teraz aj na papieri. Tento mesiac ako vyzivne exmanzel iba 50 eur. Moze sa stat, ze musim rozdiel medzi 100 eur a 50 eur vratit exmanzelovi, alebo by sa to odratalo zo zvyseneho vyzivneho?? Dufam ze sa mi to podarilo spravne sformulovat. Dakujem Vam pekne.
Dobrý deň, ako advokát Vám musím napísať, že ak v súdnom rozhodnutí bolo určené výživné v sume 50,- EUR mesačne, potom pre súd, ako aj pre exekútora táto suma je smerodajná, a nie suma, na ktorom ste sa dobrovoľne dohodli. Ďalej Zákon o rodine ustanovuje, že spotrebované výživné u maloletých detí sa nevracia, teda ak došlo k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia. Pri plnoletom dieťati v zmysle Občianskeho zákonníka (dosiahnutím veku 18 rokov, výnimočne uzatvorením manželstva od 16 rokov), súd neskúma, či ide o výživné spotrebované alebo nie a v takomto prípade vznikne nárok na vrátenie výživného. Vo Vašom prípade ak dôjde k zvýšeniu výživného, Vášmu bývalému nemusíte vrátiť výživné, ak výživné už bolo spotrebované, a dieťa je maloleté. Ani z toho dôvodu, že otec dieťaťa platil dobrovoľne, na základe Vašej dohody výživné v sume 100,- EUR.
Dobry den chcela by som sa spytat. Mam 18 rokov a uz mam syna. Chcem sa opytat ci je moj otec povinny mi platit vyzivne ked chodim do skoly individualne a poberam len prispevok co mam na maleho to je 220€ mesacne. Je teda povinny mi posielat vyzivne alebo nie?
Dobrý deň, ak už máte vlastné dieťa, v tom prípade budete mať nárok po splnení podmienok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matky. V zmysle Zákona o rodine otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Spomínaný príspevok sa skladá z dvoch nárokov nevydatej matky, a to z príspevku na výživu nevydatej matky a z príspevku na úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Na tento príspevok má nárok aj nevydatá tehotná žena, ktorej sa dieťa ešte nenarodilo proti domnelému otcovi dieťaťa. Príspevok na výživu nevydatej matky ja mesačne opakujúcou sa dávkou výživného, na ktorú má nárok nevydatá matka, ktorou je otec dieťaťa povinný prispievať nevydatej matke najdlhšie po dobu dvoch rokov najneskôr odo dňa pôrodu na jej výživu. Druhý príspevok na úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom, na rozdiel od príspevku na výživu nevydatej matky, je jednorázovým príspevkom. Podmienkou priznania tohto príspevku je existencia opodstatnených výdavkov súvisiacich s tehotenstvom a pôrodom. Spomínané príspevky Vám nepatria automaticky, treba podať návrh na príslušný súd na ich určenie. Otec Vášho dieťaťa je povinný poskytovať výživné aj na Vaše spoločné dieťa. Ak neplní svoju povinnosť aspoň v minimálnej výške (30 percent zo sumy životného minima – momentálne je 27,13 EUR), môžete podať tiež návrh na určenie výživného na dieťa na miestne príslušnom súde, ktorým je okresný súd, v ktorého obvode má rodič (otec dieťaťa), proti ktorému návrh smeruje, svoje bydlisko. Výživné zo strany Vášho otca môže byť poskytnuté aj naďalej podporne.
Dobry den, chcel by som sa informovat. Ked platim matke deti vyzivne na ruku, bez dokladov, mozem mat v buducnosti problemy? Co ak ma uda na sud za neplatenie vyzivneho? Ako sa mozem branit? Dakujem za odpoved.
Dobrý deň, ako advokát Vám musím napísať, že v budúcnosti môžete mať problémy v súvislosti s dokázaním platenia výživného na deti, nakoľko nebudete mať v rukách žiadny doklad či potvrdenie o tejto skutočnosti. Čo sa týka trestného oznámenia z toho dôvodu, že neplatíte výživné, trestný zákon funguje na určitých princípoch, ako napr. princíp subsidiarity trestnej represie podmieňujúcom použitie trestného práva len ako prostriedku ultima ratio (krajný protriedok). Znamená to, že hoci sa formálne naplnila skutková podstata trestného činu, dieťa, resp. rodič by mali zvažovať svoje ďalšie právne kroky postupne. Trestný zákon nemôže byť donucovacím nástrojom tam, kde existujú efektívne inštitúty v réžii občianskeho práva alebo iného právneho odvetvia. V praxi to znamená, že ak rodič neplní svoju povinnosť, musí byť zo strany oprávneného najprv vyzvaný na zaplatenie neformálnou cestou. Avšak Vám musím napísať, že oprávnený má aj takúto možnosť domôcť sa platenia výživného. Právo na výživné sa nepremlčuje. Ak matka deti podá návrh na určenie výživného pre maloleté dieťa, je možné ho priznať len odo dňa začatia súdneho konania, v prípadoch dôvodov hodných osobitného zreteľa je možné výživné pre maloleté dieťa priznať 3 roky spätne. V takomto prípade oprávnený rodič môže vymáhať zmeškané výživné prostredníctvom exekútora. Pred podaním návrhu na súde je dôležité sa pokúsiť s rodičom uzavrieť dohodu o dobrovoľnom platení výživného. Takáto dohoda je dôležitá nielen preto, že ide o kompromisnejšiu a rýchlejšiu alternatívu, ale aj preto, že súd pri rozhodovaní o náhrade trov konania prihliada aj na to, či sa účastníci pokúsili o dohodu. Prípadnú dohodu o určení výživného na dieťa odporúčam uzavrieť v písomnej forme.
Zdravim Som poberatelom vysluhove dochodku vo vyske 330 eur platim vyzivne 60 eur mes a v blizkej dobe budem mat exekucie lebo nevladzem splacat uvery v bankach. Otazka kolko mi zostane z dochodku ked sa donho pustia exekutori? A ci sa daco meni ked bude viac exekucii 2/3.
Dobrý deň, na základe Exekučného poriadku dôchodok je jedným z príjmov, ktorý podlieha exekučnej zrážke. Podľa nariadenia vlády základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému, ktorý je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu,dôchodkov starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, doplnkového výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu alebo dávok výsluhového zabezpečenia podľa osobitného predpisu je 100 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy alebo z dôchodkových dávok, je 70 % základnej sumy určenej nariadením vlády.
Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.