Ako sa rozviesť – otázky a odpovede

Ako sa rozviesť – otázky a odpovede

Návrh na rozvod manželstva sa podáva na príslušnom súde, ktorým je v zmysle občianskeho súdneho poriadku súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd,… viac sa môžete dočítať tu.

  • Martin

    Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať. S manželkou sme sa po neustálych hádkach zhodli, že podať návrh na rozvod bude najlepšia alternatíva. Mal by som na Vás otázku, že kde máme návrh na rozvod podať a čo k nemu priložiť. Ďakujem pekne.

    7. augusta 2022 v 9:08
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, návrh na rozvod sa podáva na miestne príslušnom súde, v obvode ktorého sa nachádza Vaše posledné spoločné bydlisko. K návrhu na rozvod priložíte originál alebo úradne overenú fotokópiu sobášneho listu, pokiaľ máte deti, tak rodné listy detí (originály alebo úradne overené fotokópie) a potvrdenie o poslednom spoločnom bydlisku.

      13. augusta 2022 v 17:41
  • Peter

    Dobrý deň, mal by som na Vás otázku. S manželkou nám to v manželstve už dlhšiu dobu nefunguje a neustále sa hádame. Rozhodol som sa podať návrh na rozvod, tak si chystám všetky potrebné doklady. Dopočul som sa, že je potrebné potvrdenie o spoločnom pobyte. Vedeli by ste mi poradiť, kde si takéto potvrdenie vybavím? Ďakujem.

    15. júla 2022 v 8:57
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, čo sa týka potvrdenia o poslednom spoločnom bydlisku, tak ten Vám vydajú na obecnom úrade. Na vybavenie potvrdenia je potrebné aby ste si so sebou vzali aj občiansky preukaz.

      20. júla 2022 v 16:06
  • Anonym

    Chcem sa opýtať ako mam postupovať. Chcela by som podať žiadosť o rozvod nakoľko nám manželstvo uz nefunguje. Manžel ma pred rokmi podvádzal aj viackrat. S alkoholom má tiež problemi no nie pravidelne. Sme 11rokou manželia a za ten čas nepracuje. Mal nejaké zamestnania no nikdy nevydržal v práci dlho. Momentálne tiež vyše roka nepracuje. Ja som sama ktorá pracuje a všetky účty ja platím. Máme hypotéku. Som sním už velmi neštátna aj zdravotný stam sa mi zhoršil mám vysoký tlak a neustále depresie. Už neviem vedla neho žiť. Máme dve maloleté deti. On sa nechce rozviesť. Prosím o poradu ako mám postupovať.

    4. marca 2021 v 18:15
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň,

      pokiaľ Vaše manželstvo dlhodobo neplní svoj účel, máte možnosť podať návrh na rozvod manželstva. Návrh sa podáva na miestne príslušnom súde, ktorým je súd v mieste Vášho posledného spoločného bydliska. Pokiaľ návrh odôvodníte a uvediete všetky okolnosti, ktoré Vás viedli k podaniu tohto návrhu, súd má možnosť vyhovieť mu i v prípade, ak by manžel s rozvodom nesúhlasil. V návrhu na rozvod je nutné navrhnúť aj úpravu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode manželstva (komu budú maloleté deti zverené do osobnej starostlivosti, či bude upravený styk druhého rodiča s deťmi ako i výšku výživného). K návrhu priložíte sobášny list, potvrdenie o poslednom spoločnom pobyte, rodné listy maloletých detí, prípadne ďalšie listiny, na preukázanie Vašich tvrdení. Všetky podklady vrátane návrhu je nutné súdu predložiť v troch vyhotoveniach.

      Pokiaľ situáciu považujete za neúnosnú z hľadiska konania manžela, máte možnosť taktiež podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, na základe ktorého by ste žiadali, aby bol manžel vykázaný zo spoločného obydlia, bol by mu udelený zákaz približovania, resp. by mu mohol byť obmedzený i styk s deťmi, takýto návrh je ale potrebné veľmi dobre odôvodniť, nakoľko o neodkladnom opatrení súd rozhoduje bez pojednávania, výhradne na základe posúdenia obsahu Vášho návrhu.

      4. apríla 2021 v 19:18
  • Anonym

    Dobry den, zacina sa nam rozpadat manzelstvo, som z toho nestastna. Zistila som ze manzel velmi cudne hospodari s nasimi peniazmi (vzdy vsetko riesil on). Zobrali sme si uver-hypoteku a zalozili sme dom – na podnikanie s realitami na moje meno, z ktoreho on minul 130000 eur (previedol do spolocnej sro – kupil si firemne auto, nalial do firmy na podnikanie, pozical kamaratovi atd). Uver sa splaca sam zo zvysnej pozicanej sumy. Vo firme – s.r.o sme spolocnici obidvaja, ja tiez na nu podnikam, generujem zisk ale on nonstop robi vybery a prevody z firemneho uctu prec, nemam nad tym kontrolu, vyplaca si peniaze na bezny ucet, mne neposiela nic… Druhavec je, ze viem ze mal na svojom sukromnom ucte vysoke uspory pocas manzelstva a ked som vyzvedala ze kolko aktualne tam ma, povedal, ze ich vsetky pozical kamaratovi. Chcem sa teda opytat ako sa bude riesit pri rozvode hlavne to ze tie jeho uspory, ktore nadobudol pocas manzelstvs, co su v podstate nase spolocne peniaze odisli z uctu prec vo forme pozicky tretej osobe. S firemnym uctom uz asi vela nespravim, su to sialene presuny, ale tie peniaze na ucte ma velmi zaujimaju. Dakujem

    12. februára 2020 v 9:53
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, postupnosť je taká, že najprv musí prebehnúť konanie o rozvode manželstva, ktorým, ak súd manželstvo rozvedie, tak právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva zaniká aj spoločné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). BSM sa v priebehu rozvodového konania nerieši. Po jeho zániku ho možno vyporiadať. Teda po právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva je možné podať na súd návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, resp. uzavrieť s manželom dohodu o vyporiadaní BSM. Občiansky zákonník umožňuje, že zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Občiansky zákonník tiež ustanovuje, že súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. Čo sa týka spomínaných úspor, tak tieto sú, ako ste správne uviedli, spoločné. To znamená, že pri vyporiadaní sa bude vychádzať z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Podľa Občianskeho zákonníka je každý z manželov oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. V prípade, ak by ste sa s manželom na vyporiadaní BSM nedohodli, a podali by ste následne návrh na súd, v priebehu dokazovania môžete žiadať, aby predložil výpisu z účtu za sporové obdobie, o ktorom viete, že presúval vyššie čiastky súd, a aby vysvetlil do čoho tieto spoločné financie investoval. Ak nie do spoločnej veci, máte v zmysle vyššie uvedeného nárok požadovať patričný podiel z toho, čo zo spoločného majetku investoval pre vlastné potreby.

      13. februára 2020 v 9:55
  • Anonym

    Dobry den chcem sa opytat zijeme v spolocnom dome so svokrovcami uz 20 rokov ale pravne nemame prepisane na seba nic vsetko je na manzelovych rodicov,kedze to je ich dom. Po rozvode nebudem mat ziadny narok na financne vyrovnanie, napriek tomu ze tam zijem a hlavne prispievam 20 rokov do rodinneho rozpoctu? Dakujem

    1. októbra 2019 v 9:16
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, občianskoprávna úprava bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je nakoncipovaná tak, že tie veci, ktoré vlastnil niektorý z manželov pred uzatvorením manželstva ostanú v jeho výlučnom vlastníctve, čiže nebudú predmetom BSM. V priebehu rozhodovacej činnosti súdov sa však vyskytli pochybnosti v koho vlastníctve budú veci získané výmenou za vec alebo z výťažku veci, ktorá bola vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov. Súdna prax však tieto pochybnosti odstránila v tom smere, že tieto veci naďalej patria do výlučného vlastníctva manžela, pretože ide len o transformáciu toho istého majetku. Ak by však bola situácia taká, že na získanie novej veci sa použijú čo i len sčasti prostriedky z BSM, bude celá vec predmetom BSM (R42/1972). Preto ak ste prispievali do rodinného rozpočtu spôsobom, že ste financovali opravy či úpravy tohto domu, resp. cudzej nehnuteľnosti, zo svojho výlučného vlastníctva, môžete žiadať o finančné vyrovnanie, pokiaľ preukážete, že ste peniaze do domu skutočne investovali. Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu ČR: ,,Vynaložením investícií do cudzej nehnuteľnosti bez právneho dôvodu vzniká vlastníkovi bezdôvodné obohatenie (v rozsahu zhodnotenia nehnuteľnosti) k okamihu, kedy ku zhodnoteniu došlo, teda kedy sa majetkový stav vlastníka zvýšil o hodnotu zodpovedajúcu zvýšeniu hodnoty veci. Prospech z plnenia bez právneho dôvodu (§ 451 ods. 1 a 2 ObčZ) vzniká prijatím tohoto plnenia a už v tomto okamihu tiež vzniká príjemcovi tohoto plnenia (bez ohľadu na zavinenie) peňažný dlh, ktorý neprechádza na nového vlastníka nehnuteľnosti. Z toho vyplýva, že nárok na náhradu za zhodnotenie nehnuteľnosti nemožno uplatňovať voči tomu, kto neskôr nadobudol nehnuteľnosť, ale voči tomu, kto ju vlastnil v dobe, kedy k tomuto zhodnoteniu došlo.“ (rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 29. marca 2003, sp. zn. 25 Cdo 355/2001). Pokiaľ ste prispievali do rodinného rozpočtu takýmto spôsobom z majetku patriaceho do BSM, tak tieto veci, resp. peniaze, budú následne predmetom vyporiadania BSM, pričom sa s manželom môžete dohodnúť na ich vyporiadaní ako predmetu BSM, v opačnom prípade rozhodne súd.

      3. októbra 2019 v 10:04
  • Anonym

    Dobrý deň, vzhľadom na dlhšie trvajúci alkoholizmus manžela sa naše 44 -ročné manželstvo sa dostalo do krízy, kde už neprichádza iné východisko iba rozvod. Pretože on si tento problém nechce priznať, nepomáha dohováranie ani zo strany rodinných príslušníkov a v poslednej dobe jeho správanie je nad rámec únosnosti. Odchádza z domu bez toho, aby povedal kde ide, celý deň sa túla po lese a potom zakotvi v pohostinstve, telefón neberie nikomu, príde domov pod vplyvom alkoholu…. Včera ho dokonca našla vodička ležať na ceste šťastie, že to bola vedľajšia cesta . Aby sa dostal do bytu po schodoch, musela som požiadať suseda o pomoc. Ráno som sa snažila mu pokojne dohovoriť a na otázku ako to mieni riešiť, mi povedal – rozvodom. Som na pokraji nervového zrútenia, som osoba ZŤP, mám rôzne zdravotné problémy – kĺby, kolena, vysoký tlak, pancreatitídu a dalšie a samozrejme vek 67 rokov. V prípade rozvodu sa chcem spýtať ohľadom bytu, ktorého sme spoluvlastníkmi a býva s nami slobodný syn. Ako mám postupovať v tomto smere, syn by manžela vyplatil a ja by som svoju časť prepísala na syna s doživotným právom užívania. Máme ešte vydatú dcéru, avšak nechcem ani ju ochudobniť o dedičstvo. Uvažujem či by bolo možné hodnotu bytu podeliť na 4 diely, keď sa s manželom na tom dohodneme. Tiež ma zaujíma, či súd pri rozvode môže stanoviť aj to, aby sa manžel v čo najkratšom čase opustil byt resp. hneď ako nadobudne platnosť zmena vlastníka bytu. Alebo či je možno, aby som sa stala vlastníčkou bytu ja a vyplatila manžela 1/4 z hodnoty bytu. Ďakujem

    28. septembra 2019 v 13:57
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, na začiatok uvedieme, že je dôležité, či nehnuteľnosť máte v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM) alebo podielovom spoluvlastníctve. Pokiaľ máte nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, so svojim podielom môžete nakladať podľa vlastného uváženia (pokiaľ by ste ho chceli previesť na syna, možete tak urobiť aj bez suhlasu spoluvlastnika – manžela – ktorý by mal inak predkupné právo). Pokiaľ máte nehnuteľnosť v BSM, môžete o tejto rozhodovať len spolu s manželom. Ak sa rozhodnete časť nehnuteľnosti previesť na syna (darovacou zmluvou/kupnou zmluvou) musíte byť sa manželom obaja predávajúcimi resp. darcami. Pokiaľ chcete zároveň vyplatiť podiel staršej dcery, samozrejme uvedené možete vykonať, a to napr. i samostatnou listinou, v ktorej spíšete, že jej adekvátnu čiastku darujete ako protihodnotu za podiel, ktorý by jej prináležal. Čo sa týka vysťahovania manžela z bytu, predmetná otázka sa v rámci rozvodového konania nerieši. Vyporiadanie majetku je samostatným konaním, ktore nasleduje po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva. Ohľadom vyporiadania majetku sa potom možete dohodnut (teda komu ostane nehnutelnost, kto koho prípadne vyplatí z danej nehnuteľnosti, či sa nehnuteľnosť preda a peniaze z výťažku predaja sa prerozdelia), resp. ak by ste sa nedohodli, možete podať návrh na sud, aby vaše BSM vyporiadal on. Aby manžel opustil domácnosť skôr ako prebehnú vyššie uvedené konania, môžete docieliť v prípade, ak by ste boli napr. jeho správaním a konaním ohrozená na živote, kedy je možné podať návrh na sud, aby tento nariadil neodkladne opatrenie, aby manžel opustil spoločnú domácnosť, resp. nevstupoval alebo iba obmedzene vstupoval do domu.

      30. septembra 2019 v 10:01
  • Anonym

    Dobrý deň, Bývame s ešte manželkou v rodičovskom dome ktorý mi darovala moja mama pocas manželstva so suhlasom mojich štyroch súrodencov.Manželka sa s mojou rodinou vôbec nestyka a dokonca bráni aj mne sa s nimi u nás stretávať.Mama ešte žije ale tú tiež odmieta navštevovať ,vždy k nej chodím len ja sám. Mama byva v byte na inej adrese sama.Na dom sme si počas manželstva zobrali pôžičku vo výške 30 tis.euro.Na veľa veci okrem toho mi požičal môj brat, ona do manželstva neinvestovala finančne nič nakoľko bola mladá nemala ziadne úspory a jej rodina jej ,alebo nam finančne neprispela. Chcel by som vedieť ak sa rozovedieme,čo je na spadnutie a s manželkou sa nedohodneme o majetkovom vysporiadaní,čo ma čaká.Žijeme spolu 25 rokov. Ďakujem

    23. septembra 2019 v 14:55
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatria veci získané pred zatvorením manželstva niektorým z manželov, dedičstvom alebo darom, ako aj veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka. Do bezpodielového spoluvlastníctva naopak patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Teda i prípadné pôžičky. Pokiaľ ide o dom, ktorý Vám darovala Vaša matka už počas manželstva, pri daroch, najmä hnuteľných, je dôležité, či darca chce obdarovať manželov spoločne (dar patrí do BSM), alebo len jedného z nich (dar nepatrí do BSM, ale do výlučného vlastníctva obdarovaného). Dovoľujeme si upozorniť na skutočnosť, že BSM zaniká súčasne so zánikom manželstva a v prípade, že sa nedohodnete s manželkou na vyporiadaní majetku patriaceho do BSM, alebo nerozhodne na návrh niektorého z Vás súd do 3 rokov od zániku manželstva, tak platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Zároveň platí, že každý z manželov má nárok požadovať, aby sa mu vrátilo, čo zo svojho výlučného majetku vynaložil na spoločný majetok (investície, prípadne finančné dary). Tieto investície ako aj skutočnosť, že šlo o financie z výlučného majetku toho ktorého manžela, však musíte preukázať.

      25. septembra 2019 v 9:58
  • Anonym

    Dobry deň, všeobecne rozumiem funkcii súdu, ako inštancie kde sa rieši spor. To značí, že sporia sa dvaja ľudia. Tzv.navrhovateľ, a odporca. Čo ak sa chcú rozviesť bezdetní manželia,, ktorí obaja súhlasia s rozvodom? Môže takýto rozvod (rozumiem tomu ako dohoda) vykonať notár?

    12. mája 2019 v 10:06
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, podľa § 23 zákona o rodine môže manželstvo rozviesť len súd na návrh niektorého z manželov, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Aj v prípade, pokiaľ s rozvodom manželstva súhlasia obaja manželia, manželstvo môže rozviesť jedine súd. Rozvodové konanie je konaním mimosporovým, teda takým, kde nie je spor, pričom takéto konania tiež patria do rozhodovacej právomoci súdu. Notár teda nemôže manželstvo rozviesť, a to ani dohodou manželov. Súhlas oboch manželov s rozvodom môže rozvodové konanie len urýchliť.

      15. mája 2019 v 10:08
  • Anonym

    Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu ohladom potvrdenia o poslednom spolocnom bydlisku manzelov. Spolu sme cca 2 roky byvali v byte patriacom jeho rodicom s tym, ze on bol riadne evidovany (ako jediny obyvatel bytu) a ja nie. Neviem teda, ako toto dokladovo dolozit k ziadosti o rozvod..? Za odpoved vopred dakujem.

    21. augusta 2017 v 19:17
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ak tomu správne rozumiem, návrh na rozvod manželstva podávate Vy. Pokiaľ Vám na obci nevydajú potvrdenie o pobyte, možno vychádzať podľa zák. č. 161/2015 Z. z. CMP, v zmysle ktorého je na konanie príslušný súd, „v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa.“ Uvedené potvrdenie teda v zásade k návrhu doložiť nemusíte, ak ho manžel nenamietne. Ak by ste aj spoločné bývanie chceli/potrebovali preukazovať, môžete tak urobiť za pomoci svedkov, resp. svedeckých výpovedí, prípadných platieb za byt, korešpondencie, ktorá Vám tam bola doručovaná a pod.

      21. augusta 2017 v 22:52

Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.