Ako sa rozviesť – otázky a odpovede

Ako sa rozviesť – otázky a odpovede

Návrh na rozvod manželstva sa podáva na príslušnom súde, ktorým je v zmysle občianskeho súdneho poriadku súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd,… viac sa môžete dočítať tu.

  • Anonym

    Dobrý deň, môžem sa prosím spýtať ako postupovať, ak Okresný súd nevie doručiť úradnú zásielku odporcovi? Manželstvo bolo uzavreté s cudzincom, následne legalizované na Slovensku, v decembri 2015 som podala žiadosť o rozvod, odporca sa nachádzal v krajine pôvodu Tunis. Keď dostal písomné oznámenie z Odd. Cudzineckej polície o zrušení pobytu na území SR, neoprávnene vycestoval do Nemecka. K 30.05.2016 mal zrušený pobyt na území SR. Súdne pojednávanie sa konalo 14.09.2016 na ktoré sa nedostavil a sudca rozhodol o rozvode manželstva v jeho neprítomnosti. Odporca sa nenachádza na adrese pôvodu v cudzine v Tunise a momentálne sa pohybuje niekde na území EU. Rozsudok do dnešného dňa nenadobudol právoplatnosť, pretože mu Okresný súd nevie doručiť rozsudok a ani neviem kde sa nachádza. Pri kontaktovaní cudzineckej polície som dostala len odpoveď, že z ich strany viac nemôžu pre mňa urobiť a urobili všetko čo bolo potrebné. Ak kontaktujem Okresný súd, nevedia mi povedať kedy nadobudne rozsudok právoplatnosť, momentálne dala vyššia úradníčka požiadavku na Ministerstvo v Tunise ( Ministere de la Justice, Bab Bnet Tunis), aby im zaslali adresu kde sa odporca nachádza. Obrátila som sa s prosbou o súčinnosť aj na Ministerstvo zahraničných vecí a EU záležitostí SR, bohužiaľ zatiaľ mi neodpísali. Viete mi prosím poradiť ako postupovať alebo na koho sa obrátiť? Od súdneho pojednávania je to už 9 mesiacov a rada by som žila plnohodnotným životom. Z manželstva neboli žiadne deti ani nadobudnuté majetky. Vopred veľmi pekne ďakujem S pozdravom Jana Ouerghi

    15. júna 2017 v 11:11
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v prípade ak súd manželstvo rozviedol a Vášmu bývalému manželovi nie je možné doručiť rozsudok z dôvodu, že už viac nemá bydlisko na území SR a zistiť jeho súčasnú adresu je pomerne obtiažne, súd by mal postupovať v zmysle ustanovenia § 106 ods. 3 Civilného sporového poriadku nasledovne: „Ak fyzická osoba nemá adresu evidovanú v registri obyvateľov Slovenskej republiky, doručuje súd písomnosti tejto fyzickej osobe oznámením na úradnej tabuli súdu a na webovej stránke príslušného súdu. Písomnosť sa považuje po 15 dňoch od zverejnenia oznámenia za doručenú, a to aj vtedy, ak sa adresát o tom nedozvie.“ V zmysle ustanovenia § 111 ods. 3 Civilného sporového poriadku :“Ak nemožno doručiť písomnosť na adresu podľa § 106, písomnosť sa považuje dňom vrátenia nedoručenej zásielky súdu za doručenú, a to aj vtedy, ak sa adresát o tom nedozvie.“

      21. júna 2017 v 14:49
  • Anonym

    Dobry den, moj priatel chce poziadat o rozvod, len nam nie je jasne, na ktory sud treba ziadost podat. On uz totiz ma trvaly pobyt v inom okrese ako jeho manzelka, ta byva stale na adrese ich posledneho spolocneho trvaleho pobytu. Este by som chcela poprosit o odpoved na otazku, ci je mozne poziadat o rozvod v nepritomnosti navrhovatela (ako dovod uviest napr, jeho dlhodoby pobyt v zahranici, kde pracuje). Dakujem za odpoved.

    31. januára 2017 v 17:21
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, čo sa týka miestnej príslušnosti súdu v konaní, potom v zmysle § 92 Civilného mimosporového poriadku na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa. Pokiaľ manželka Vášho priateľa býva v mieste, kde mali s Vašim priateľom posledné spoločné bydlisko, potom návrh na rozvod treba podať na ten súd. Potom, čo dôjde k podaniu návrhu na rozvod, súd nariadi ústne pojednávanie na ktoré predvolá všetkých účastníkov konania. Výnimočne sa môže stať, že sudca manželov rozvedie, aj keď sa jedna zo strán nedostaví na pojednávanie, teda v jeho neprítomnosti, hlavne v prípadoch, keď manželia nemajú spoločné, maloleté dieťa. Naozaj to závisí vždy na konkrétnom sudcovi. Pokiaľ jeden z manželov pracuje alebo býva mimo územia Slovenskej republiky, ktorá bráni účasti na pojednávaní, súd túto skutočnosť môže zobrať do úvahy pri rozhodovaní sa o tom, či vykoná pojednávanie bez účasti manžela, spravidla však sudca trvá na vysluchu oboch manželov.

      6. februára 2017 v 14:47
  • Anonym

    Dobrý deň,konečne sa nám blíži termín rozvodového konania, že už 8 rokov nežijeme v spoločnej domácnosti , vídavame sa tak 2 – 3x do roka, hlavne kvôli dcérke…keď si manžel na ňu spomenie. Nakoľko stratil prácu aj ubytovanie chystá sa späť do domovskej krajiny, takže sa môže stať, že si ani neprevezme predvolanie. Aký je postup, keď manžel sa nedostaví na pojednávanie vďaka tomu, že si neprevezme rozhodnutie z dôvodu, že sa už nenachádza na území SK. Dá sa ešte pred rozvodom spísať dohoda, resp. že by on splnomocnil niekoho na zastupovanie, aby nás rozviedli aj bez manželovej účasti. Akonáhle vycestuje do domovskej krajiny – Nigéria, už sa na Slovensko určite nevráti. Vopred Ďakujem za informáciu.

    26. januára 2017 v 17:43
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 23 a nasl. Zákona o rodine platí, že súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Osobná prítomnosť Vášho manžela na pojednávaní nie je nevyhnutná, ak bude mať právneho zástupcu, ktorý ho bude vo veci zastupovať v jeho neprítomnosti. Vzhľadom na to, že manžel je cudzinec a nebude naďalej žiť na Slovensku, odporúčame súdu zároveň predložiť aj rodičovskú dohodu o úprave vzájomných práv a povinností k maloletému dieťaťu, v ktorej si presne vymedzíte styk s dieťaťom ako aj vyživovaciu povinnosť k maloletej.

      31. januára 2017 v 14:44
  • Anonym

    Dobry den, chcem sa spytat ci by vzal sud do uvahy aj to ze si uz neviem predstavit dalej zit s manzelom vsetko mi na nom vadi, spravanie, nazory, po sexualnej stranke sa mi hnusi, to ze vedla mna dycha a za velku cast moze jeho matka rozvratila nam manzelstvo a ja som sa psychicky uz zrutila. Zacala som mat depresie a bojim sa ze sa mi nieco stane kedze mame dieta. A nechcem sa koli nemu znicit. Dakujem za odpoved.

    16. januára 2017 v 15:56
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pokiaľ podáte návrh na rozvod, z Vášho návrhu musí jednoznačne vyplývať, že sa domáhate rozvodu manželstva, teda musíte opísať príčiny a dôvody jeho rozvratu, aby súd mal za preukázané, že vzťahy medzi Vami, ako manželmi sú tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. môžete poukázať na to, že už spolu intimne nežijete, nehospodarite, netrávite spolu čas, nemáte spoločné záujmy, odcudzili ste sa, v jeho prítomnosti sa necítite dobre, čo Vám vplýva na zdravie, a pod. Návrh riadne odovodnite, prípadne priložte i lekarske správy.

      19. januára 2017 v 14:41
  • Anonym

    Dobry den, zijeme s manzelkou v zahranici, nemame trvale bydlisko na SVK. Kde mame podat ziadost o rozvod? V zahranici, alebo na sude v poslednom trvalom bydlisku na SVK? Dakujem.

    27. septembra 2016 v 8:32
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, § 92 Civilného mimosporového poriadku ustanovuje, že na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa. Pokiaľ žiadny z Vás nebýva v obvode súdu, kde bolo Vaše posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ale ste štátnymi občanmi Slovenskej republiky, bude príslušný všeobecný súd toho, ktorý z Vás nepodá návrh o rozvod. Všeobecným súdom bude ten, v obvode ktorého mal druhý manžel (ktorý návrh nepodá) posledné bydlisko v Slovenskej republike.

      29. septembra 2016 v 14:27
  • Anonym

    Dobrý deň.Prosím Vás pán advokát môžte mi napísať aká je celková suma rozvodu približne.Viem,že za podanie návrhu sa platí 66 e kolok a čo ďalej.Za priebeh na súde,súdne trovy atd.Myslím rozvod bez právnika.Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    7. apríla 2016 v 14:14
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ako prvé bude treba zaplatiť súdny poplatok za podanie návrhu, teda tých 66,- EUR. V zmysle § 144 Občianskeho súdneho poriadku účastníci nemajú právo na náhradu trov konania o rozvod alebo neplatnosť manželstva alebo určenie, či tu manželstvo je alebo nie je. Súd však môže priznať i náhradu týchto trov alebo ich časti, ak to odôvodňujú okolnosti prípadu alebo pomery účastníkov. Súd prizná náhradu trov tomu účastníkovi, ktorý nezapríčinil rozvrat manželstva. Sudcovia vo väčšine prípadov rozhodnú tak, že v rozvodom konaní žiadny z účastníkov konania nemá nárok na náhradu trov konania. Zákon o súdnych poplatkoch poskytuje účastníkom konania možnosť oslobodenia od súdnych poplatkov, ak to odôvodňujú ich majetkové či sociálne pomery, nejde o svojvoľné či zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. V prípade ak žiadate o oslobodenie od súdnych poplatkov, je k tejto žiadosti potrebné priložiť tlačivo, ktoré nájdete na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti. Čo sa týka ďalších poplatkov, tak v prípade ak sa rozhodnete využiť pomoc advokáta, budete musieť zaplatiť za poskytnutie jeho právnych služieb, napr. za spísanie návrhu na rozvod, rodičovskej dohody, či za zastupovanie v konaní pred súdom. Výška jeho odmeny závisí predovšetkým od dohody medzi Vami a Vašim advokátom. Ešte by mohli vzniknúť výdavky spojené so znaleckým dokazovaním, najmä v prípade, že sa rodičia nevedia dohodnúť ohľadom zverenia maloletého dieťaťa do výchovy. Vtedy súd ustanoví znalca z odboru psychiatrie, aby posúdil v koho starostlivosti by malo dieťa ostať. Takýto znalecký posudok potom slúži súdu pri rozhodovaní, komu dieťa zverí do starostlivosti.

      12. apríla 2016 v 14:15
  • Anonym

    Dobrý deň,žijem s manželom už takmer 25 rokov a už ďalej nevládzem. Chcem sa rozviesť, problémom je to, že jediným našim majetkom je 2-izbový byt, v ktorom bývame spolu s našimi 3 deťmi. Dvaja sú už plnoletí, ale študujú, tretí má 14 rokov. K bytu sme prišli touto cestou: manžel dostal ešte v čase končiaceho socializmu pridelenú garsónku od podniku, aj na základe toho, že už bol ženatý a mali sme syna. Po čase sa narodil aj druhý syn, garsónku sme si od podniku odkúpili do osobného vlastníctva. Moja svokra v pomáhala sestre svojho muža – môjho svokra – v ťažkej chorobe a táto po smrti svoj 1-izbový byt odkázala mojej svokre, keďže teta bola slobodná a bezdetná. V záveti chcela, aby moji svokrovci prenechali svoj 3-izbový byt, ktorý vtedy vlastnili nám, a oni išli do jej 1-izbového bytu, ktorý im v záveti odkázala. Lenže svokor sa vzoprel, odmietol prianie svojej vtedy už nebohej sestry, my s mužom sme očakávali narodenie tretieho dieťaťa, tak 1-izbový byt prepísala svokra na mňa a muža – svojho syna. Byt bol v tom čase družstevný, stali sme sa členmi družstva, neexistuje ani žiadna darovacia, či iná zmluva, len prepis na družstve. Našu garsónku sme požičali mužovej sestre, ktorá tiež čakala dieťa, s tým, že len do času, kým si našetria na stavebnom sporení, lebo vraj budú stavať dom. Lenže po cca 5 rokoch, kedy nám pribudlo štvrté dieťa a bývanie v 1-izbovom byte bolo neúnosné, švagriná stavať nezačala, sme mali možnosť vymeniť byt za väčší 2-izbový. Podotýkam, že stále to boli družstevné byty. Potrebovali sme teda peniaze na doplatok na bytovom družstve a na peniaze „na ruku“ pre pána, s ktorým sme byty menili. Na nátlak svokry sme teda našu garsónku predali švagrinej – samozrejme pod cenu, ale neexistuje žiadna zmluva, skrátka len nejako to zariadili, že je prevedená na liste vlastníctva na nich. Nepamätám si, či som podpisovala nejaké papiere, navyše svokrovci svoj 3-izbový byt dali švagrinej a ona nám dala ešte nejakú sumu peňazí, vraj vyplatila svojho brata z rodičovského bytu. Všetky peniaze sme použili na doplatok na náš 2-izbový byt, museli sme aj vyrovnať dlhy, ktoré mal dotyčný pán na bytovom družstve na tento byt. Následne sme náš byt od družstva odkúpili a na liste vlastníctva sme obaja manželia. Muž mi tvrdí, že na byt nemám po rozvode nárok. Nemám kam ísť, nechcem urobiť z detí bezdomovcov, byt nemáme prerobený, neboli peniaze, iba okná sú vymenené. Ak by sa predal, s ťažkosťou by sme za tie peniaze kúpili 2 garsónky. To mám s troma deťmi bývať zasa v garsónke? Najstarší syn mi pred rokom zomrel.

    7. apríla 2016 v 9:23
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, návrh na rozvod manželstva sa podáva na príslušnom súde, ktorým je v zmysle občianskeho súdneho poriadku súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu (t.j. toho voči komu návrh na rozvod manželstva smeruje, čiže voči druhému manželovi) a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa (t.j. toho, kto tento návrh podáva). Písomný návrh môžete súdu zaslať buď poštou, odporúčame doporučene, alebo ho odovzdať aj v podateľni príslušného súdu. Súd manželstvo rozvedie vždy, ak zistí že sú vzťahy medzi nimi natoľko vážne a trvalo narušené, že manželstvo nemôže plniť svoju spoločenskú funkciu a tiež nemožno očakávať že by manželia obnovili svoje spolužitie. Samozrejme sudca musí vidieť, že tento rozvrat medzi manželmi nie je iba prechodný, ale že má naozaj trvalý charakter. Preto si svoj návrh na rozvod manželstva čo najlepšie odôvodnite, detailne popíšte Vaše spolužitie s manželom, aby súd naozaj nemal pochybnosti o rozvrate a problémoch vo Vašom manželstve. V zmysle § 148 Občianskeho zákonníka zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Zánikom manželstva treba rozumieť deň, kedy nadobudol rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť. Pokiaľ spomínaný dvojizbový byt s manželom ste odkúpili z družstva počas trvania Vášho manželstva spoločne, byt patrí do Vášho BSM. Po rozvode Vás manžel nemôže len tak vyhodiť z tohto bytu. Ďalej na súdoch bolo ustálené, že v takomto prípade manžel alebo manželka má právo po rozvode manželstva o náhradný byt na základe analógie, ktorá je uvedená v Občianskom zákonníku. Ďalej platí, že kým po rozvode sa manželia dohodnú na tom, ako si spoločný majetok, spoločnú nehnuteľnosť rozdelia, je dôležitá dohoda oboch manželov o tom, akým spôsobom budú užívať predmetnú nehnuteľnosť. Pokiaľ sa neviete s bývalým manželom dohodnúť na užívaní spoločnej nehnuteľnosti (rodinného domu) alebo na hospodárení so spoločnou nehnuteľnosťou, ktorá patrila do BSM, bude potrebné, aby vo veci rozhodol súd. Ktorýkoľvek z Vás môže podať návrh na súd a žiadať rozhodnúť o užívaní spoločnej veci do času, kým súd nerozhodne o vyporiadaní BSM po rozvode. V zmysle § 149 Občianskeho zákonníka ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150, ktorý ustanovuje, že pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Vyporiadať spoločne nadobudnutý majetok je možné buď dohodu, súdnym rozhodnutím alebo zo zákona. Ak sa po rozvode nedokážete dohodnúť o usporiadaní svojich majetkových pomerov po zániku manželstva rozvodom, do úvahy prichádza vyporiadanie súdnou cestou, na základe podaného návrhu. Návrh na vyporiadanie môže podať hociktorý z Vás. Pri vyporiadaní BSM súdom súd zisťuje rozsah celého spoločného majetku manželov a jeho hodnotu. Ak sa manželia o hodnote jednotlivých vecí nedohodnú, súd zisťuje hodnotu majetku najčastejšie znaleckým posudkom (hlavne ak pôjde o nehnuteľnosti). Pri vyporiadaní BSM súdnou cestu súd vychádza z § 150 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého podiely oboch manželov sú rovnaké.

      12. apríla 2016 v 15:16
  • Anonym

    Dobry den prajem, chcela by som sa poradit. S manzelom uz nezijeme v spolocnej domacnosti 2 mesiace. BSM mame zrusene z dovodu manzelovho podnikania. Dohodu o vysporiadani majetku mame tiez podpisanu. Chcela by som podat ziadost o rozvod manzelstva, ale manzel ma v plane vycestovat na dlhsiu dobu do zahranicia. Ake rizika mozem ocakavat, ak si nepreberie predvolanie zo sudu? Poprípade, aky postup by ste mi odporucil? Mame 2 malolete deti. Vopred dakujem za odpoved.

    14. februára 2016 v 17:17
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pokiaľ ste obaja slovenskými štátnymi občanmi, slovenský súd bude príslušný v rozvodovom konaní. V prípade, ak manžel vycestuje do zahraničia, a nebudete vedieť adresu jeho bydliska, v návrhu o rozvod manželstva bude potrebné uviesť, že adresa jeho presného súčasného bydliska je Vám neznáma, a môžete uviesť v návrhu jeho poslednú známu adresu. Súdne konanie sa potom môže uskutočniť aj bez jeho prítomnosti a to aj v prípade, že v zahraničí mu nebude doručené predvolanie na pojednávanie. Súd totiž môže ustanoviť opatrovníka účastníkovi konania, ktorého pobyt nie je známy alebo ktorému sa nepodarilo doručiť súdnu zásielku na známu adresu v cudzine. Rozhodnúť bez prítomnosti Vášho manžela môže súd vtedy, ak sa manžel k pojednávaniu nedostaví a náležite svoju neprítomnosť neospravedlní. Je možné vyniesť rozhodnutie súdu aj na základe predložených dôkazov alebo obsahu spisu.

      15. marca 2016 v 11:48
  • Anonym

    Dobrý deň. Prosím o informáciu. Aké sú dôvody na anulovanie manželstva a do akej doby sa dá o anulovanie požiadať?

    21. januára 2016 v 17:03
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, okolnosti, ktoré spôsobujú neplatnosť manželstva sú: a) existencia iného manželstva, b) príbuzenský vzťah medzi predkami a potomkami, ako aj medzi súrodencami, to isté platí o príbuzenstve založenom osvojením, c) nedostatok veku, ak ide o maloletého staršieho ako 16 rokov a mladšieho ako 18 rokov, d) duševná porucha, ktorá by mala za následok obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, e) vyhlásenie o uzavretí manželstva, ktoré nebolo urobené slobodne, vážne, určito a zrozumiteľne. § 14 Zákona o rodine ustanovuje, že manželstvo sa považuje za neplatné, ak vyhlásenie o uzavretí manželstva nebolo urobené slobodne, vážne, určito a zrozumiteľne. O tom, že manželstvo je neplatné podľa tohto ustanovenia súd rozhodne na návrh ktoréhokoľvek manžela. Právo manžela podať návrh na začatie konania o neplatnosti manželstva podľa § 14 ods. 1 zanikne uplynutím jedného roka odo dňa, keď sa o dôvodoch neplatnosti manželstva podľa odseku 1 dozvedel.

      14. marca 2016 v 11:45
  • Anonym

    Dobri den. Chcem sa dat rozvest lebo si nerozumieme a ani sa nerospravama tak ako pretim a po sex ualnej stranke ju nezaujimaZEm ket sme boli von dalasa opchitkavat bezdomovcom abol mladsi jero spravne ket som nu povedal nech ju neoptazuje ona sa oboryla na mna neni to na roozvod dvovod Milos

    18. januára 2016 v 16:23
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pokiaľ podáte návrh na rozvod manželstva, z Vášho návrhu musí jednoznačne vyplývať, že sa domáhate rozvodu manželstva, teda musíte opísať príčiny a dôvody jeho rozvratu, aby súd mal za preukázané, že vzťahy medzi manželmi sú tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Následne v konaní súd musí skúmať skutočnosti, či manželia spolu žijú ako rodina, či manželia spoločne hospodária, či si riadne plnia svoju vzájomnú vyživovaciu povinnosť, či prispievajú na úhradu potrieb rodiny podľa svojich možností, schopností a majetkových pomerov, či spoločne spravujú majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve, či vyživujú dobrovoľne svoje deti a pod., či manželia spolu intímne žijú, resp. či niektorý z nich žije intímne s iným partnerom, či spoločne vychovávajú. deti, ktoré s nimi v rodine žijú. Bežné manželské hádky alebo odlišnosť pováh nestačia na to, aby súd Vaše manželstvo rozviedol. Návrh na rozvod manželstva môžete napísať aj Vy, ale keď máte nejasnosti kontaktujte našu kanceláriu, radi Vám poskytneme ďalšie informácie, ako aj v prípade potreby Vám pomôžeme vypracovaním potrebných dokumentov.

      20. januára 2016 v 11:28
  • Anonym

    Dobry den,sobasili sme sa 20.4.2013, uz od augusta 2015 nase vztahy nefunguju,nemame deti, ani ziadny spoločny majetok, iba uver, ktorý spláca on, pričom na dokumente som podpísaná aj ja ako spoludlžník. Počas krátkeho manželstva mi klamal, nemal pravidelný príjem,všetko som musela financovať ja, nemohla som sa na neho spoľahnúť v ničom, neinformoval ma o doležitych rozhodnutiach, ktore spravil.bola som pre neho kucharka, upratovacka a milenka, nevazil si ma ako manzelku a nikdy sa ma nezastal pred svojou matkou, co som mu aj často vyčítala. Mozem povedať že som mala na krku jedno velke decko, ktore nema o živote a o ciele ani ponatie. Uz ma to prestalo bavit, stale mu vstupovat do svedomia a davat rady ako sa ma zit a spravat. Uvazujem o rozvode, zijeme oddelene treti mesiac a naposledy, ked som s nim vazne o nas rozpravala, nereagoval, nejavil zaujem o mna a mozem povedat, ze mi pripadal, ze som mu lahostajna. Spolocnu adresu sme nemali teda moja trvala adresa je uvedena u mojich rodicov a jeho u jeho matky. Zili sme rok spolu v podnajme, ale neboli sme nahlaseni na mestskom urade, len v najomnej zmluve. On ani nemal zaujem si adresu zmenit na moju, teda spolocnu u mojich rodicov. A este uvediem, ze ma asi 2 tyzdne po svadbe oputil, zbalil si vsetky svoje veci a bez oznamenia odisiel, pricom som o nicom nevedela, az mi rodicia volali co sa stalo. Mam sancu na rozvod aj v takomto pripade? ked sme sa brali mal on 41r.a ja 31r. Ale zial on predstavu o zivote nema ziadnu a chybou bolo, ze som ho dostatocne nespoznala. Bojim sa aby mi nerobil probemy pri rozvode a nenatahoval to,lebo mna to uz velmi tazi a najradsej by som bola, keby to bolo uz za mnou.

    15. januára 2016 v 12:57
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, návrh na rozvod sa podáva na príslušnom súde, ktorým je súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, teda nie trvalý pobyt. Otázka miestnej príslušnosť je jednou z procesných podmienok konania, to znamená, že súd je povinný ju skúmať skôr ako začne vo veci konať, čím sa spravidla rozumie otvorenie pojednávania. Ak by súd, na ktorý by ste sa obrátili zistil, že na toto konanie nie je príslušný, neodkladne postúpi vec príslušnému súdu a všetkých účastníkov konania o tom upovedomí. Čiže aj keby ste podali návrh na nepríslušný súd, tak súdy si to medzi sebou presunú tak, aby konanie bolo v súlade so zákonom. Čo sa týka poplatkov, tak na návrh na rozvod by ste mali nalepiť kolky v hodnote 66 €. Písomný návrh môžete súdu zaslať buď poštou, odporúčame doporučene, alebo ho odovzdať aj v podateľni príslušného súdu. Návrh musí obsahovať: osobné údaje navrhovateľa a odporcu (čiže Vaše osobné údaje, a osobné údaje Vášho manžela), a to meno, priezvisko, Vaše rodné priezvisko, dátum narodenia, trvalé bydlisko a štátnu príslušnosť – občianstvo. Z Vášho návrhu musí jednoznačne vyplývať, že sa domáhate rozvodu manželstva, teda musíte opísať príčiny a dôvody jeho rozvratu, aby súd mal za preukázané, že vzťahy medzi manželmi sú tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Bežné manželské hádky alebo odlišnosť pováh nestačia na to, aby súd Vaše manželstvo rozviedol. Keďže nemáte spoločné deti, tým pádom v návrhu netreba uviesť skutočnosti o výdavkoch na deti, o výživnom atď. Návrh na rozvod manželstva adresujte súdu v dvoch vyhotoveniach. Návrh musí byť podpísaný a datovaný, a treba priložiť aj sobášny list a potvrdenie obecného alebo mestského úradu o poslednom Vašom spoločnom pobyte s manželom. Súd vo všeobecnosti v konaní musí skúmať skutočnosti, či manželia spolu žijú ako rodina, či manželia spoločne hospodária, či prispievajú na úhradu potrieb rodiny podľa svojich možností, schopností a majetkových pomerov, či si riadne plnia svoju vzájomnú vyživovaciu povinnosť, či spoločne spravujú majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve, či vyživujú dobrovoľne svoje deti a pod., či manželia spolu intímne žijú, resp. či niektorý z nich žije intímne s iným partnerom, či spoločne vychovávajú. deti, ktoré s nimi v rodine žijú. Pokiaľ teda nemáte spoločné deti súd rozvedie manželstvo jednoduchšie. Návrh na rozvod manželstva môžete napísať aj Vy, ale keď máte nejasnosti kontaktujte našu kanceláriu, radi Vám poskytneme ďalšie informácie, ako aj v prípade potreby Vám pomôžeme vypracovaním potrebných dokumentov.

      20. januára 2016 v 11:20
  • Anonym

    Dobry den.Potrebovala by som radu o potvrdeni o poslednom spolocnom pobyte manzelov.Uz raz som bola na miestnom urade no dali mi iba potvrdenie o mojom pobyte.Chcem sa preto opytat ako ma take potvrdenie vyzerat ,ide o jeden papier,na ktorom sme napisani obaja? Pani na urade nebola velmi ochotna o tom diskutovat. A obaja mame este pobyt u mojich rodicov,no ani jefen tam uz nezijeme. Dakujem za odpoved

    6. októbra 2015 v 20:10
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, vo Vašom prípade máte na mysli potvrdenie o poslednom spoločnom pobyte manželov, na ktorom by mali byť uvedené mená obidvoch manželov. Ak by Vám ho náhodou nechceli vydať, v prípade rozvodového konania môžete splnomocniť advokátsku kanceláriu, ktorá taktiež môže žiadať o vydanie takého potvrdenia, prípadne túto skutočnosť uviesť do návrhu a potom by si toto potvrdenie mohol vrámci súčinnosti od úradu vyžiadať súd.

      15. októbra 2015 v 11:09
  • Anonym

    Poradte mi, ako sa rozviest so schizofrenicky chorou manzelkou, ktora sa nie dobre stara o nasu dcerku, ja musim zarabat peniaze, ona lezi, fajci 60 cigariet denne, nechodi s dcerkou von, nehra sa s nou, pusta jej len rozpravky na TV a PC, o moju manzelku sa nik nezaujima, jej matka je despoticka, ako keby ju nikdy nemala, jej traja bratia sa o nu tiez nezaujimaju, jej matka dvoch muzov poslala do neba, posledny je uz po rozvode, caka na bozi sud, manzelka nedodrzuje liecebnu schemu, na dcerku je casto zla, na mna deto, napriek lieceniu pomocou neuroleptik, anti…, atd, je na tom zle, ak poziadam v case velmi zlom mojej manzelky, vzdy pride doktorka zo zachranky, ktora ma dieta s cernochom, ktory ju asi mlatil a tym padom vsetko dava na mna, policajti mi davaju fukat, jebu ma, ze zenu bijem, a stresujem, pomoc, prosim, pomoc, lebo to nevydrzim!!!!

    31. júla 2015 v 10:10
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ak sa chcete s manželkou rozviesť, musíte podať návrh na rozvod manželstva. Presný postup aj náležitosti návrhu nájdete na začiatku tejto rubriky. Ak je pravda to, čo uvádzate, že sa Vaša manželka o dcérku nestará, ako advokát Vám odporúčam, aby ste v návrhu na rozvod zároveň žiadali, aby ju súd zveril do Vašej starostlivosti.

      12. augusta 2015 v 10:32
  • Anonym

    Dobry den chcem poziadat o rozvod ale prestahovala som sa z vychodu do Ba mozem podat na rozvod aj v Ba? a musim osobne alebo da sa aj postou? su tam potrebne kolky 66eur mam ich len dat do obalky a zaslat ? Dakujem

    30. mája 2014 v 15:46
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle § 88 ods. 1 písm. a) OSP miestne príslušný je súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak ide o rozvod, neplatnosť manželstva alebo o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa. To znamená, že návrh musíte podať na súd, v obvode ktorého ste mali posledné spoločné bydlisko s manželom, ak má v jeho obvode ešte bydlisko aspoň Váš manžel. Ak nie, tak musíte podať návrh na rozvod na súd, v obvode ktorého má bydlisko váš manžel (všeobecný súd odporcu) a ak taký súd nie je, tak až potom môžete podať návrh na súd, kde máte bydlisko Vy ako navrhovateľka. Návrh môžete poslať aj poštou, čo sa týka kolkov, musíte ich prilepiť na prvopis návrhu.

      1. júna 2014 v 15:46
  • Anonym

    Dobry den,ja by som sa chcel spytat ako mam postupovat v pripade ak som navrh na rozvod podal uz niekolko krat,ale na podatelni pracuje manzelkyna teta,ktora moju ziadost prijme,aj mi ju podpisala,je tam aj datum kedy som ju podal,ale susu neodovzdala ani jednu.Snazim sa o rozvod uz rok a pol a stale nic.Nezijeme spolu uz niekolko rokov.

    30. mája 2014 v 11:26
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, vo Vašom prípade by som sa najskôr informoval telefonicky na príslušnom súde, či návrh skutočne nedostali, nakoľko mohlo prísť aj k prieťahom v súdnom konaní. Pokiaľ máte dôkaz, že ste na súde návrh odovzdali, pričom nebol skutočne doručený príslušnému sudcovi, môžete sa na súd obrátiť so sťažnosťou.

      1. júna 2014 v 11:26
  • Anonym

    Dobry den.S manzelom sme mali pojednavanie 4.2.2014 , ale obidvaja sme suhlasili so zastavenim konania a vzdali sme sa odvolania.Ale mylila som sa.Znovu zacali problemy z manzelovej strany a pridala sa agresivita.Kedy mozem podat znova navrh a kedy dostaneme termin a musime byt na pojednavani.Chcela by som sa tomu v najlepsom vyhnut.

    4. marca 2014 v 18:27
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, návrh môžete podať ihneď. Termín pojednávania závisí od vyťaženia toho ktorého súdu, to Vám ja neviem presne povedať. Žiaľ, konania sa budete musieť zúčastniť, ak by ste mali záujem, môžete sa v konaní dať zastúpiť aj advokátom z Vášho okolia.

      15. marca 2014 v 21:19
  • Anonym

    Dobry den. Chcela by som sa opytat, ci sa da poziadat o nejaku vynimku ohladom toho trvaleho pobytu? Problem je v tom ze trvaly pobyt mam v Zeliezovciach, ale obaja pracujeme v Bratislave. Tak by nam to viacej vyhovovalo v Bratislave. Existuje nejaka moznost vybavit to? Dakujem

    8. januára 2014 v 8:07
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle § 88 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku namiesto všeobecného súdu odporcu je na konanie príslušný súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak ide o rozvod, neplatnosť manželstva alebo o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa. To znamená, že miestne príslušný je súd, v obvode ktorého ste ako manželia mali posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu súdu aspoň jeden z Vás a nie súd, kde máte trvalý pobyt. Ak takýto súd nie je, je príslušný všeobecný súd odporcu, teda súd, v obvode ktorého má odporca bydlisko.

      15. januára 2014 v 13:16
  • Anonym

    Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Ako som sa už dočítal tak návrh na rozvod sa podáva na súde kde mali manželia posledné spoločné bydlisko. A však zásadná pravda je taká, že s manželkou sme nikdy spoločné bydlisko nemali. Chceme sa rozviesť obaja, nerobíme si okolo toho žiadne problémy. Ako mám teda v takomto prípade postupovať? Ešte čo sa týka z Vašich skúseností veľmi by ma zaujímalo ako dlho súd trvá pokiaľ sú obidve strany rozhodnuté ukončiť toto manželstvo v ktorom niesu ani žiadne deti,majetky a podobné záležitosti? Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu odpoveď. S pozdravom a prianím pekného dňa Tomáš J

    3. októbra 2013 v 14:19
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, to že ste nemali nikde evidované trvalé alebo prechodné spoločné bydlisko, ešte neznamená, že ste to spoločné bydlisko nemali. Ak ste niekde spolu bývali, bude treba v návrhu presne vysvetliť, že tam a tam ste bývali (napr. v nájme, u jej rodičov a pod.), avšak pobyt niektorého z Vás na tej adrese nebol nikde evidovaný. Pokiaľ ste však spolu vôbec nebývali, podľa § 88 ods. 1 písm. a) Občianskeho súdneho poriadku miestne príslušným na rozhodovanie o rozvode manželstva bude súd, v obvode ktorého má bydlisko odporca, a pokiaľ by nebol ani takýto súd, tak všeobecný súd navrhovateľa (súd v obvode ktorého má bydlisko navrhovateľ). Z osobných skúseností Vám viem napísať toľko, že pokiaľ som napísal v mene jedného z manželov návrh (ktorý som dobre odôvodnil) a súčasne s podaním návrhu bolo na súde podané aj vyjadrenie druhého manžela, ktorý som tiež dobre odôvodnil a hlavne vyjadril súhlas s rozvodom, tak v takýchto prípadoch bolo dosť rýchlo vytýčené pojednávanie, ktoré sa častokrát skončí po 15-20 minútach, t.j. na prvom pojednávaní po relatívne krátkom čase sú manželia rozvedení. Ak by ste potreboval pomôcť s vypracovaním návrhu na rozvod resp. s vyjadrením k tomu návrhu, kľudne ma kontaktuje. Pekný deň aj Vám.

      5. októbra 2013 v 21:11
  • Anonym

    Zdravím Vás… Ja by som sa chcela opýtať, či by sa mohlo stať aj to, že súd by manželstvo nerozviedol, ak jeden z manželov s rozvodom nesúhlasí. Môj manžel sa mi totiž vyhráža, že on urobí všetko preto, bude naťahovať konanie, len aby nás súd nerozviedol. On je a aj bude zásadne proti rozvodu!

    16. augusta 2013 v 1:02
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Opäť vychádzam zo svojej praxe na súde, že ak sa jeden z manželov chce rozviesť a druhý nie, zásadne platí, že sa nemusí obávať, žeby súd manželstvo nerozviedol. Pretože súd manželstvo rozvedie vždy, ak zistí že sú vzťahy medzi manželmi natoľko vážne a trvalo narušené, že nemôže plniť svoju spoločenskú funkciu a tiež nemožno očakávať že by manželia obnovili svoje spolužitie. Samozrejme sudca musí vidieť že tento rozvrat medzi manželmi nie je len prechodný, ale má trvalý charakter. Preto si svoj návrh dobre odôvodnite, popíšte detailne Vaše spolužitie s manželom, aby súd naozaj nemal pochybnosti o rozvrate a problémoch vo Vašom manželstve.

      17. augusta 2013 v 21:09
  • Anonym

    Dobrý deň, ja by som mal tiež otázku k rozvodu, nakoľko ja som už návrh podal, chcel by som vedieť čo ma čaká. Hlavne by ma zaujímalo, čo sa stane ak sa moja ,,ešte“ manželka rozhodne nedostaviť sa na súd a tým naťahovať konanie. Ďakujem za odpoveď. Denis

    13. augusta 2013 v 21:02
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, pokiaľ ide o rozvodové konanie, tak to sa zvyčajne končí na jednom pojednávaní. Ak sa stane, že niektorá zo strán, či už navrhovateľ alebo odporca sa napriek riadnemu predvolaniu, bez ospravedlnenia nedostaví, tak sudca uloží poriadkovú pokutu a predvolá stranu ktorá sa nedostavila ešte raz. Problémom by mohlo byť, ak sa predvolanie na pojednávanie vráti, lebo si ho odporca nepreberie. V takom prípade sudca znova nariadi pojednávanie a opätovne doručuje predvolanie. Ale môže sa stať aj to, že sudca pár rozvedie, aj keď sa jedna zo strán nedostaví na pojednávanie, čiže v jeho neprítomnosti. Naozaj to závisí len a len na konkrétnom sudcovi.

      15. augusta 2013 v 18:05

Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.