Ako vymôcť výživné – otázky a odpovede

Ako vymôcť výživné – otázky a odpovede

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností … viac sa môžete dočítať tu.

 • Anonym

  Dobrý deň, môj otázka je dosť odlišná od ostatných otázok. Ale skúsim :-). Rodicia sa rozviedli ked som mala 18 rokov a chodila som este na strednú školu +2 roky nadstavba školy.. Súd určil výživné otcovi v roku 2006 sumu 2.400,- Sk teda cca 80 Eur. Každý mesiac si ma otec zavolal do jeho miestnosti kde som musela podpísať jeho prezenčnú listinu s tým, že som prevzala 2400,- Sk v hotovosti a to potvrdzujem svojim podpisom. Nemala som na výber, pretože som s mamou ostala bývať v jeho rodinnom dome a boli sme mu vydané napospas. Tento stav trval cca 36 mesiacov, kedy ma prinutil podpisať že som prevzala výživné, nikdy mi ale nedal ani korunu. Povedal ze mi to stahuje ako nájom. Suma sa vysplhala na 2880 Eur (ak rátam len tých 36 mesiacov). Už v jeho dome nebývame a tak sa už nemusíme obávať jeho teroru. Mám prefotenú jeho podpisovú listinu a taktiež posledné doklady ked mi vystavil Prijmový pokladničný doklad kde mi započitava, že prijal odo mna za inkaso za 6 mesiacov sumu 18000 Sk . Tuto sumu som mu nikdy nedala, ved som bola stredoškoláčka. Urobil jednoducho zápočet jeho nevyplateného výživného a dal mi PPD že odo mna prijal 20000,- Sk za 8 mesiacov za inkaso(elektrinu, plyn, vodu). Tieto veci som neriešila kvôli odporu k tomuto človeku, situácia sa zmenila pre mna v tom, že sa chcem prihlásiť na súkromnú vysoku školu denneho študia a je tam platba povinná za 1+2 semester 3.500,- Eur. To je dôvod prečo som sa rozhodla výživné ktoré som nikdy nedostala, vyžiadať si hoci aj súdnou cestou. Aké kroky musím podniknúť? Podať žalobu na súd za vydieranie alebo…. zastrasovanie…..Najprv by som asi mala poslať doporučene oznámenie so žiadosťou o zaplatenie dlžnej čiastky a v pripade jeho nespolupráce to dať na súd? Budem Vám vdačná za radu, svedciť mi pôjde aj mama, možno sa to aj podarí. Dakujem

  19. júna 2014 v 14:18
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, vo Vašom prípade by ste si dlžné výživné mohli vymáhať aj prostredníctvom exekútora, avšak Váš otec by sa mohol brániť práve tým, že ste mu podpísali spomínanú prezenčnú listinu, že vám výživné bolo riadne vyplácané a bolo by na Vás, aby ste dokázali opak.

   27. júna 2014 v 15:46
 • Anonym

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, že či ak na ešte stále manželovi je exekúcia ohľadne výživného, a teda napriek tomu nemám peniaze, či môžem aj tak podať na neho trestné oznámenie na políciu? Ďakujem

  15. júna 2014 v 18:17
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, aj v prípade, ak je voči Vášmu manželovi vedená exekúcia a výživné stále neplatí, nič Vám nebráni v tom, aby ste na neho podali súčasne aj trestné oznámenie.

   22. júna 2014 v 15:38
 • Anonym

  Dobrý deň prajem, dňa 28.04.2014 som poslala na súd Návrh na určenie výživného na maloleté deti, nakoľko sme v rozvodom konaní a manžel požiadal o striedavú starostlivosť, rozvodové pojednávanie bolo odročené (peniaze na deti neposiela už od februára). Chcem sa spýtať, akú lehotu má súd na určenie termínu pojednávania na určenie výživného? Do dnešného dňa mi zo súdu nič neprišlo. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď 04.06.2014

  4. júna 2014 v 15:21
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, neviem akou formou ste si požiadala o toto určenie výživného, ale pokiaľ ste tak neurobila, odporúčam Vám podať návrh na vydanie predbežného opatrenia vo veci výživného a na vydanie predbežného opatrenia má súd 30 dňovú lehotu.

   8. júna 2014 v 15:35
 • Anonym

  Dobrý deň, neviem sa domôcť vymožiteľnosti práva. Som už naozaj v koncoch. V roku 2012 som podala na výživné, kde v tom čase ešte manžel pracoval na kamióne. V roku 2013 v auguste OS súd rozhodol o výške výživného. Podal odovlanie na KS, avšak ten potvrdil rozsudok OS. Od septembra 2013 bol rozsudok vykonateľný a od decembra 2013 som podala aj návrh na exekúciu. V apríli 2014 KS súd rozsudok OS potvrdil, on však aj naďalej prispieva čiastkou, ktorú si sám určil. Je to asi štvrtina z toho, čo mu bolo určené. Medzitým však manžel už nepracuje na kamióne a prezentuje plat 290eur. je však evidentné, že toto nie je skutočná mzda, ktorú poberá, neviem sa však ani ja, ani exekútor dopracovať k pravde. Po začatí exekúcie prestal platiť aj spoločnú pôžičku, ktorú teraz splácam ja. A spoločné vozidlo, ktoré v tom čase bolo ešte na leasing okamžite prepísal na brata a následne podal na rozvod. Exekútor mu na môj návrh zadrží aj vodičský preukaz, avšak aj napriek týmto skutočnoatiam si myslím, že nezaplatí ani dlžné výživné ani nebude platiť to riadne výživné. Môj právnik na moju otázku, čo mám teda robiť a ako bude postupovať exekútor na mňa vybehol, že nie sme vo filme, že exekútor má tiež len obmedzené právomoci. Ja to samozrejme chápem, ale skutočne neexistuje žiadna vymožiteľnosť práva?? Mohla by som ešte podať trestné oznámenie, ale porieši sa tým niečo?

  3. júna 2014 v 12:37
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, žiaľ tak ako ste uviedla, exekútor má naozaj len obmedzené právomoci a pokiaľ má Váš bývalý partner preukázateľný aspoň nejaký príjem, exekútor sa určite pokúsi o zrážky zo mzdy. Môžete podať trestné oznámenie, tam však hrozí skôr odňatie slobody a Vašu finančnú situáciu to tiež veľmi nevyrieši. Ešte by som Vám poradil, aby ste sa informovala, či spĺňate požiadavky na vyplácanie náhradného výživného a aby ste si o toto náhradné výživné požiadala.

   8. júna 2014 v 15:33
 • Anonym

  Dobrý deň, mám 15 ročnú dcéru na ktoré mi ex platí od roku 2007 výživné 120 EUR, kedy boli moje príjmy približne 800 EUR mesačne. Som na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom, moje soc. dávky sú 250 EUR mesačne. Bývam v dome môjho súčasného partnera, s ktorým nie sme zosobášení, dom patrí jemu. V októbri 2012 som dala žiadosť na zvýšenie výživného, nakoľko dcéra nastúpila na gymnázium a tiež s vekom dieťaťa sa podstatne zvýšili výdavky na ňu. Ex partner pracuje v zahraničí, jeho príjmy sú okolo 2000 EUr mesačne – samozrejme však deklaruje základný príjem 350 eur a zbytok diety. Musím napísať, že medzitým sa mu narodilo ďalšie dieťa. Pri dokazovaní jeho výdavkov doniesol doniesol rôzne pôžičky, ktoré spláca, hypotéku, vysoké poistky a podobne…. Výživné sa zvýšilo na 14O EUR, na čo sa odvolal a v priebehu odvolacieho konania si osvojil ešte aj dieťa svojej partnerky a žiadal znížiť výživné na 60 EUR. Súd vyhovel jeho žiadosti a znížil výživné na 90 EUR. Podotýkam, že o dieťa sa starám výhradne ja, nezaujíma sa o ňu a nenavštevuje ju. Ja som sa voči rozsudku odvolala, nedadobudol právoplatnosť, on mi však posiela už zníženú sumu. Chcem sa opýtať na názo, či bol podľa vás postup súdu správy pri znížení výživného na dcéru, či je možné, že diéty za prácu v zahraničí nebral do úvahy, zmenu môjho príjmu, zvýšené nákladny na starostlivosť o dieťa, skrátka žiadny z mojich argumentov. Z jeho strany je to špekulatívne konanie, aj s osvojením cudzieho dieťaťa. Na súdne konanie prišiel na novom aute, založil si novú firmu a smeje sa mi tváre…

  18. mája 2014 v 19:00
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, pokiaľ ste sa voči uvedenému rozsudku odvolala a ten nenadobudol právoplatnosť, je otec dieťaťa povinný Vám výživné platiť vo výške, ktorú má určenú súdom pôvodne, preto by som Vám odporučil sa na neho obrátiť s výzvou na doplatenie, inak sa môžete obrátiť aj na exekútora. Čo sa týka postupu súdu pri zmene výživného, prihliada na podstatné zmeny v majetkových pomeroch sporných strán a takisto na odôvodnené potreby dieťaťa. Podľa môjho názoru súd mal určite prihliadať aj na diéty v zamestnaní povinného, ťažko však hodnotiť rozhodnutie súdu, keď nemám k dispozícii všetky podklady k veci a neviem, čo všetko bolo na súde preukázané. V konaní je dôležité riadne preukázať všetky príjmy, výdavky, aj odôvodnené potreby dieťaťa, prípadne, pokiaľ máte vedomosti o príjmoch bývalého partnera, môžete ich navrhnúť vyžiadať súdom ako dôkaz.

   25. mája 2014 v 15:27
 • Anonym

  ex je nezamestnany a hlavne je neplatič vyživneho a to aj v čase ked pracoval .teras si požiadal na sude o zniženie vyživneho a to aj v tom pripade že ma platit len minimalne vyživne ma nato narok ako sa braniť?

  17. mája 2014 v 17:06
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, súd môže rozhodnúť o znížení výživného, pokiaľ došlo k nejakej podstatnej zmene v pomeroch na jednej či druhej strane, ktoré by to odôvodňovali. Každý rodič však bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. Teda pokiaľ už platí toto minimálne výživné, súd o jeho znížení rozhodnúť nemôže.

   18. mája 2014 v 15:25
 • Anonym

  Dobrý deň, mala by som otázku na vymáhanie prostredníctvom exekútora. Ten vymáha výživné na moje mal. dieťa, otec žije teraz mimo SR, takže exekútor zatiaľ nič nevymohol, pretože tu na SR nemá účty, nemá nič. Len sa chcem spýtať, keď otec pošle zo zahraničia priamo mne – matke nejaké peniaze, považuje sa to za vymoženie exekútorom alebo ako úhrada časti výživného, ktoré však nemá nič s exekúciou. (Exekútorovi som samozrejme oznámila platbu, ktorú mi otec mal. dieťaťa poslal). Ďakujem

  15. mája 2014 v 11:47
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, pokiaľ je voči povinnému vedená exekúcia, mal by peniaze za konkrétnu pohľadávku poukázať na účet exekútora. Preto pokiaľ Vám tento mesiac prišli peniaze od otca maloletého, uhradil Vám výživné na dieťa za konkrétny mesiac a toto výživné by už exekútor nemal vymáhať. Čo sa týka ešte exekútora, pokiaľ máte vedomosť o tom, že povinný pracuje v zahraničí, obrátil by som sa na Vašom mieste na exekútora v danej krajine, nakoľko by vymoženie pohľadávky mohlo mať väčší úspech.

   18. mája 2014 v 15:23
 • Anonym

  Dobry den!Uz 2 roky Okresny Sud Piestany nekona vo veci povolenia na vykon exekucie-vyzivne na malolete dieta.Ja ako matka opravneneho a ani exekutor nevieme vo veci pohnut,nepomahaju urgencie,staznosti. Co dalej robit,kam sa obratit? Dakujem za odpoved!

  29. apríla 2014 v 11:37
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, to čo píšete vo Vašej otázke je už naozaj veľmi dlhá doba, na to aby bol súd nečinný, Odporúčam Vám napísať sťažnosť predsedovi príslušného súdu. Sťažnosť musí byť vybavená do 30 dní odo dňa jej doručenia orgánu príslušnému na jej vybavenie. Ak lehotu nemožno dodržať z dôvodu nemožnosti zabezpečenia podkladov na riadne vybavenie sťažnosti alebo v prípadoch náročných na prešetrenie, možno uvedenú lehotu predĺžiť; sťažnosť však musí byť vybavená najneskôr do troch mesiacov odo dňa jej doručenia orgánu príslušnému na jej vybavenie. O každom predĺžení lehoty na vybavenie sťažnosti a o dôvodoch predĺženia je orgán vybavujúci sťažnosť povinný písomne upovedomiť sťažovateľa bez zbytočného odkladu, v rámci lehoty podľa odseku. V prípade, ak ste už sťažnosť podali, no súd je stále nečinný, môžete sa so sťažnosťou obrátiť na súd vyššieho stupňa prípadne napísať aj na Ministerstvo spravodlivosti.

   1. mája 2014 v 15:21
 • Anonym

  Dobrý deň Požiadala som o rozvod 29.1.2014 dôvod bol psychické a aj fyzické týranie.Máme spolu dve maloleté deti 6 a 9r. Právnička,ktorá mi rozvod písala,uviedla že odporca je povinný platiť výživné 100€ na staršie dieťa a na mladšie 80€.Zaplatil za január 100€ a február takisto.Od vtedy ani cent.Chcem sa spýtať či platí rovnaká vyživovacia povinnosť ešte kým nie sme rozvedený.Kam sa treba ísť poradiť v prípade,že to musí doplatiť.Ja som momentálne nezamestnaná,ale o manželovi viem,že pracuje na trvalý pracovný pomer.Nebývame spolu od decembra 2013. Vopred Vám Ďakujem

  28. apríla 2014 v 12:48
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, pokiaľ ešte vo veci nebolo rozhodnuté, nemáte právny nárok od Vášho bývalého partnera vymáhať určenú sumu výživného vo výške ako je určená v návrhu, na to budete oprávnená až právoplatným rozhodnutím súdu. Napriek tomu v zmysle § 62 ods. 2 Zákona o rodine každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. Preto by som Vám odporúčal, aby ste sa poradila so svojou advokátkou o možnosti podania návrhu na určenie výživného na čas do rozvodu manželstva (prípadne môžete požiadať aj o vydanie predbežného opatrenia, čo by som ja osobne na Vašom mieste urobil). Tento osobitný návrh musíte podať z dôvodu, že súd v konaní o rozvod prizná výživné len odo dňa rozvodu manželstva. A doplatenie výživného sa takto rozhodne nedočkáte.

   1. mája 2014 v 15:19
 • Anonym

  Dobry den prajem chcela by som vás poprosit o radu,mam dve male deti a to vo veku 7 a 4 roky,otec deti ma nasudene vyživne vo vyške 200 euro na obydve deti,prestal platit,od oktobra ktora dlžna čiastka sa už vyšplhala na sumu 1200 euro,ja nedostavám žiadne peniaze ,prosim vás poradily by ste mi čo mam robyt .otec deti je zamestnany,bola som požiadat o nahradne vyživne a povedali mi že nemam narok… dali sme ho na policiu,policia vyšetruje jeho pracovne pomery ,ale niako sa stim všetkým nič neroby.a chcela som sa ešte opytat ako to je ohladom vodickeho ked si neplati na deti ,….dakujem vám pekný den…

  15. marca 2014 v 18:58
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, pokiaľ má Váš bývalý partner rozhodnutím súdu určené platiť výživné a toto výživné neplatí, odporúčam Vám podať návrh na začatie exekúcie a výživné vymáhať touto formou. V zmysle § 179a Exekučného poriadku exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu tomu, kto nesplní výživné stanovené rozhodnutím súdu. To znamená, že vo Vašom prípade by exekúciu bolo možné vykonať aj zadržaním vodičského preukazu až dovtedy, kým pominú dôvody exekúcie.

   22. marca 2014 v 15:15
 • Anonym

  Dobry vecer, chcela by som sa spytat, ako postupovat.. otec dietata ma pred dvomi rokmi poviedol, takze sme sa rozisli, na maleho neprispieva a nebol ani sud kvoli dietatu.. Povedala som otcovi syna, ze si nezelam,aby nase dieta travilo cas so zenou ktoru ani nepoznam a ktoru moze o par rokov zas vymenit… otec nechcel svojho syna najskor vidat, potom prisiel po dvoch mesiacoch..s tym, ze sa chce stretavat ako rodina a nikam aleho nebrat, aby sme kvoli synovi sa vedeli porozpravat a pod.na co som pristupila a bola rada, ze si to predsa premyslel.. a povedala som mu, ze ked nase dieta samo povie ze chce ku nemu, sama ho aj hocikedy zaveziem… potom zas nic.. obcas sa zas spamatal ze ma syna a chcel ho zrazu tam do bydliska svojho. ked mal naburane firemne auto, neprisiel… aj ked mal na com prist za synom.. takto to bolo stale dokola.. za cely cas ho nas syn videl len tri krat. a nic. len to ze mal jeho otec stavy si ho po dvoch – troch mesiacoch vziat. nakoniec napisal, ze sa nechce stretavat a nechat mu len darcek na brane :/… ak sa smiem spytat, ak by som ziadla vyzivne ako postupovat.. na co ma on ako otec pravo? ked ho nase dieta uz nepozna ? :/ dakujem…

  28. februára 2014 v 18:34
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, vo Vašom prípade by som Vám ako advokát poradil, aby ste podala návrh na určenie výživného na súd, nakoľko z toho, čo ste napísala usudzujem, že dohoda s Vaším bývalým partnerom by asi možná nebola. Keďže sa jedná o maloleté dieťa, v návrhu možno žiadať aj o priznanie spätného výživného, najdlhšie však na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa (za dôvody hodné osobitného zreteľa sa považuje napríklad choroba alebo iná závažná prekážka v podaní návrhu na súd).

   2. marca 2014 v 15:05
 • Anonym

  Dobrý deň prajem. Manžel má povinnosť prispievať určitou sumou na naše dve maloleté deti. Plus dlžné výživné pod stratou výhody splátok až do uplného vyrovnania dlhu, ktorý má končiť až v júny tohto roku.Už dva mesiace nezaplatil dlžné výživné. Výživné platí aj ked nie do 15.v mesiaci, ale neskôr. Môžem po nezaplatení troch mesiacov niečo podniknúť, alebo na koho sa mám obrátit. Dakujem

  24. februára 2014 v 15:13
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, v prípade, ktorý popisujete a to, že Vám je manžel dlžný výživné už za dva mesiace, by som Vám ako advokát poradil, aby ste sa s vykonateľným rozhodnutím súdu obrátili na exekútora s návrhom na začatie exekúcie, pričom ak som správne pochopil, manžel Vám mal doplatiť aj dlžné výživné po stratou výhody splátok a keďže už s platením výživného mešká dva mesiace, dlžné výživné sa už stalo splatné v plnej výške a teda aj to môžete prostredníctvom exekútora vymáhať. Na to, aby ste sa mohli obrátiť na políciu s trestným oznámením by musela byť naplnená skutková podstata trestného činu zanedbania povinnej výživy, tento trestný čin spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. Uplynutie uvedených troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať, dôležité je, aby bola splnená podmienka uplynutia troch mesiacov v období dvoch rokov.

   2. marca 2014 v 15:02
 • Anonym

  Po 11-ročnom vzťahu v spoločnej domácnosti v jeho vlastníctve sa nám narodila dcéra. Deň po návrate z pôrodnice mi bývalý oznámil, že má milenku a mám čo najskôr opustiť byt, tresol dvermi a odišiel za ňou. V byte som zostala ešte pol roka, kým som si našla podnájom a presťahovala sa. Bolo to pre mňa extrémne psychicky náročné obdobie, nikdy mu nezabudnem, že mi zobral kus z toho, čo som mohla inak s dcérkou prežívať za iných okolností, na všetko ma nechal úplne samu, od lekárov až po celé sťahovanie, často aj na kočíku hore-dole mestom. Následne byt predal, kúpil starší dom a oženil sa. Sľúbil mi platiť výživné plus príspevok na podnájom, čo krátky čas aj plnil, neskôr postupne platil len výživné po 100, potom len po 50€, nepravidelne, nie každý mesiac. Podala som žiadosť na súd. Tam priznal minimálnu mzdu, udal, že manželke predal pol domu a z týchto peňazí zrealizoval jeho prerábku, prevzal polovicu manželkiných dlhov, manželka je dlhodobo PN a že jednoducho nemá z čoho žiť. Môj príjem je len 220€ – som stále na materskej. Žijem na dlh, doteraz mám požičaných asi 4000€ od rôznych známych. Súd určil výživné 70€ + 30 eur zročné výživné pod podmienkou, že bude platené pravidelne a k termínu, inak zanikne možnosť mesačných splátok. Pletí len 57€, po určenom termíne je to už druhý raz, zvyšok doplácajú jeho rodičia po dohode so mnou. Nato podal odvolanie voči výške výživného. Stretli sme sa s dohodou, že to bude takto platiť – teda už so mnou, pod podmienkou, že sa stiahne to odvolanie, aby sme sa neťahali zasa po súdoch. Na odvolanie som reagovala len vetou, že došlo k zmieru. Prišlo mi potvrdenie odvolania so zadefinovaním ústnej dohody. Na pojednávanie sa nedostavil, odročené. Podobné sú s ním aj problémy pri stanovení styku s dieťaťom, hoci nejaví o ňu žiadny záujem. Malá ho nepozná, on ju, jeho hlavnou podmienkou je, aby bola na stretávkach aj jeho žena, keď už tam teda chcem byť ja. Dokedy ma bude takto, riadený nejakým právnikom a svojou nenávistnou manželkou, ťahať za nos? čo keď sa stane niečo jeho rodičom, kt. sú už na dôchodku? Môžem už žiadať o jednorazové vyplatenie dlžného výživného? Mám právo ako slobodná matka na bezplatné právne zastupovanie? Ďakujem

  30. januára 2014 v 10:09
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, pokiaľ ste skutočne mali súdom určené, že zročné výživné je možné platiť v splátkach v určenom termíne pod stratou výhody splátok, a k nedodržaniu tohto termínu už došlo, môžete od Vášho bývalého partnera žiadať vyplatenie celej výšky zročného výživného. Najprv Vám odporúčam bývalého partnera písomne vyzvať, ak by to nepomohlo, môžete sa s vykonateľným rozhodnutím ako exekučným titulom obrátiť na exekútora. To či máte nárok na bezplatnú právnu pomoc sa neposudzuje podľa toho, či ste slobodná matka, ale či spĺňate podmienky podľa zákona č. 327/2005 Z.z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi. Podľa § 6 tohto zákona fyzická osoba má právo na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti, ak a) jej príjem nepresahuje 1, 4-násobok sumy životného minima ustanoveného osobitným predpisom a nemôže si využívanie právnych služieb zabezpečiť svojím majetkom, b) nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu a c) hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť v peniazoch. Podmienky na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti musí fyzická osoba spĺňať počas celého trvania poskytovania právnej pomoci.

   4. februára 2014 v 15:00
 • Anonym

  Som stará matka a mám v osobnej starostlivosti 7-ročnú vnučku /určené OS od roku 2009. Obidvom rodičom bolo určené výživné – otcovi 80 a matke dieťaťa 30 EUR. Neplatia. Dala som to na exekúciu, dostávam náhradné výživné. Pred polrokom poslala návrh na zvýšenie výživného. Obaja rodičia žijú v ČR. Otec dieťaťa pracuje-vybavené to má tak, že výška jeho platu je 11000 Kč. Vraj český sudca sa zasmial nad mojou požiadavkou o zvýšenie výživného, otec dieťaťa by si mal – podľa neho – požiadať o zníženie výživného?!?!? To je nehoráznosť! Popradský exekútor nekoná nič od 2009, štát mi platí to úplné minimum, a tento podliak mi bude nechávať mobilom takéto odkazy… Kde je trest pre takého nezodpovedného rodiča? Vodičák využíva, slobodne sa pohybuje po svete, zarába – a užíva si…ešte sa mi vysmieva? Super! Iste príde čas, keď bude ho musieť jeho dcéra podporovať v budúcnosti!!!

  18. januára 2014 v 10:24
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, zo zákona platí, že obaja rodičia sú povinní prispievať na výživu dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov, pričom dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Bez ohľadu na to je však každý rodič povinný si plniť vyživovaciu povinnosť minimálne v rozsahu 30% zo sumy životného minima. Súd pri určovaní výšky výživného prihliada na rôzne faktory, najmä na schopnosti a možnosti oboch strán, pričom povinný rodič je pred súdom povinný preukázať všetky svoje príjmy a majetkové pomery. Pokiaľ Vaša vnučka býva s Vami na Slovensku, miestne príslušný súd na rozhodovanie o výške výživného je súd v mieste bydliska Vašej maloletej vnučky a toto rozhodovanie by sa malo riadiť slovenským právnym poriadkom. Ak však obaja rodičia žijú a pracujú na území Českej republiky ako píšete vo svojej otázke, odporúčam Vám obrátiť sa s návrhom na exekúciu na českého exekútora, nakoľko slovenský exekútor je oprávnený vykonávať exekúciu podľa slovenského Exekučného poriadku, ktorý je účinný na území Slovenskej republiky a preto neumožňuje exekútorom vykonávať exekučnú činnosť v zahraničí. Ak sa obrátite na českého exekútora, rozhodnutie slovenského súdu môže byť predmetom jeho uznania a následne aj výkonu v zahraničí na základe právnej úpravy uznávania cudzích rozhodnutí. Prípadne máte ešte možnosť podať trestné oznámenie v zmysle § 207 Trestného zákona pre podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy a to v prípade, ak je splnená podmienka, že si povinní nesplnili vyživovaciu povinnosť v období najmenej troch mesiacov počas dvoch rokov, pričom uplynutie tých troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať.

   23. januára 2014 v 12:56
 • Anonym

  Pekný deň prajem bola som sa pytat na nahradne vyzivne na plnolete dieta, kde sud „oslobodil“ rodica neplatica od platenia povinneho vyzivneho od nim stanovej lehoty tzn. ze za urcite obdobie je povinny doplatit vyzivne a dostala som odpoved, ze dnes uz sa neda poziadat o nahradne vyzivne a ze mi zostava len forma trestneho oznamenia + exekutor, stala sa taka vec, ze rodic neplatic prestal svojvolne platit vyzivne a v tom case aj podal navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti pre plnoletost dietata, voci rozhodnutiu okresneho sudu sme podali odvolanie a v rozhodnuti krajskeho sudu je uvedene, že rodič si svoju vyzivovaciu povinnost PLNI co nie je pravda, ak by sme podali trestne oznamenie bude sa na slovo PLNI prihliadat?

  14. januára 2014 v 18:14
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, zákon č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom, ktorý upravuje právne vzťahy pri poskytovaní náhradného výživného je stále v platnosti a o náhradné výživné môže požiadať aj plnoleté dieťa, ktoré je nezaopatrené, pokiaľ sú splnené podmienky na poskytnutie náhradného výživného podľa zákona. Tieto podmienky sú rozpísané aj v článku uvedenom vyššie. Pokiaľ súd nezrušil povinnému jeho povinnosť na platenie výživného na plnoleté dieťa a táto osoba si skutočne svoju vyživovaciu povinnosť neplní ako je uvedené v rozsudku súdu, máte právo sa obrátiť na políciu s trestným oznámením, dôležité je však, aby boli naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu zanedbania povinnej výživy, ktorý spácha ten, kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného. Uplynutie uvedených troch mesiacov nemusí na seba časovo nadväzovať, dôležité je, aby bola splnená podmienka uplynutia troch mesiacov v období dvoch rokov.

   18. januára 2014 v 14:53
 • Anonym

  Sme rozvedení a nežijeme spolu už 10 rokou podala som trestne oznámenie už 3 krát za neplatenie alimentou dva krát dostal podmienku a vtej podmienke mi mal vyplatiť dlžnú čiastku čo sa nestalo teraz sa to zasa tahá už 2.5 roka a stále nedošlo k sudu nemám ani peniaze doplatené už mi dlži na výživnom pomaly 80000 korún na slovenske peniaze ako je to možne keď sa informujem na sude tak mi povedia v klude že mu v júni skončila podmienka kým sa to dostane na sud už mu aj podmienka skonči a exekútor mu nemá na čo siahnuť lebo nemá nič na seba písane už neviem ako ďalej dom má postavení ale na seba písaní ho nemá je dobrovoľne nezamestnaní a robí na stavbách a nemá ani 75 eur mesačne na syna už je v 7 triede ja som dlhodobo na pnke muža mám na polovičnom invalidnom a už nemáme ani na podnájom s terajším mužom mám dve dcéry jedna je už v 1 triede a druhá ma 4 roky a chodí do škoľki ako je to možné že súd takto dlho to drží že za 2,5 roka stále k nemu nedošlo ako sa mám brániť keď tento štát je asi obrátení hore nohama Ďakujem za radu Jarka

  19. novembra 2013 v 14:46
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Dobrý deň, vo Vašom prípade by som Vám ešte odporučil, aby ste podali žiadosť o náhradné výživné v zmysle zákona č. 201/2008 Z.z. o náhradnom výživnom, podľa ktorého má oprávnená osoba nárok na náhradné výživné, ak rodič oprávnenej osoby alebo iná fyzická osoba, ktorej bola právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uložená povinnosť platiť výživné oprávnenej osobe, neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi a povinná osoba nezačala platiť výživné. Aké podmienky musí žiadateľ o náhradné výživné spĺňať a aké prílohy k žiadosti o náhradné výživné je potrebné priložiť, sú rozpísané aj v článku uvedenom vyššie. Pokiaľ máte pocit, že súd nekoná bez zbytočných prieťahov, máte právo obrátiť sa na predsedu súdu so sťažnosťou na prieťahy v konaní.

   1. decembra 2013 v 11:50
 • Anonym

  Dobrý deň pán advokát, chcela by som sa spýtať na jeden problém, ktorý má môj priateľ. Má dcéru, ktorá je už dospelá, má 20 rokov a študuje na vysokej škole. Popritom zarába okolo 400 eur mesačne a žiada teraz môjho priateľa, aby je platil výživné vo výške 100 eur mesačne, lebo jej peniaze, ktoré si zarobí, nepostačujú. Dcéra žije so svojou matkou v jednej domácnosti. Môjmu priateľovi po odrátaní všetkých mesačných poplatkov zostáva suma okolo 100 eur, z tejto sumy musí vyžiť celý mesiac. Je možné, aby mu súd určil, že musí platiť výživné na svoju dospelú dcéru?

  30. júna 2013 v 15:31
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do vtedy, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Súd pri určovaní výživného prihliada ako na odôvodnené potreby oprávneného – priateľovej dcéry, tak aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného – Vášho priateľa a to aj vtedy, ak by sa Váš priateľ vzdal bezdôvodne výhodnejšieho zamestnania, zárobku, či majetkového prospechu. Súd tiež prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré na seba berie Váš priateľ. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Vzhľadom na to, že výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov, je dosť možné, že Váš priateľ bude povinný svojej dcére platiť, nemusí to však byť práve ňou určená výška 100,- Eur. Všetko záleží na tom, či dcéra preukáže, že nie je schopná sa sama živiť a že ide o odôvodnenú potrebu z jej strany a naopak Váš priateľ, pokiaľ nebude chcieť nič platiť alebo čo najmenej, musí preukázať, že všetky jeho výdavky sú opodstatnené a naozaj mu zostáva minimum prostriedkov nazvyš.

   1. júla 2013 v 14:35
 • Anonym

  Vážená advokátska kancelária, môj ex neplatí výživne 1,5 roka. Podala som trestné oznámenie, aj ho už odsúdili na podmienečný trest odňatia slobody. Ani potom však nič neplatil, na čo som ja podala návrh na exekúciu. Exekútor mi povedal, že nemá nič, ani dostatočný plat z čoho by vedeli robiť zrážky. Povedal tiež, že po nejaký čas na neho ešte pozrú. Čo sa však stane, keď ani vtedy nič nebude mať? Môžem podať ešte trestné oznámenie na súd počas exekúcie? Čo iné by sme vedeli ešte urobiť? Ešte som zabudla napísať, že náhradné výživné som už vybavila. Ďakujem za odpoveď.

  12. júna 2013 v 12:30
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Pri neplatení výživného existujú tri možnosti, ako sa dostať k výživnému a Vy ste všetky tieto tri (exekúcia, trestné oznámenie a náhradné výživné) už vyčerpala. Možno by som ešte skúsil otcovi dieťaťa vysvetliť, že podávate naňho ďalšie trestné oznámenie a že tam už bude trest natvrdo, resp. mu pohrozte, že oznámite súdu, ktorý ho odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody, že Vám výživné nezaplatil ani v dobe svojej podmienky a budete žiadať, aby súd rozhodol o zmene trestu z podmienečného na nepodmienečný..ak sa s ním nedá dohodnúť, najskôr by som poradil prvú možnosť (podanie ďalšieho trestného oznámenia), a po uplynutí podmienky aj tú druhú možnosť…no pripravte sa na to, že otec s veľkou pravdepodobnosťou pôjde na výkon trestu odňatia slobody.

   16. júna 2013 v 17:31
 • Anonym

  Dobrý deň pán advokát, rád by som sa opýtal, že dokedy som povinný platiť výživné. Či stále platí, že je to do 26 rokov veku dieťaťa. Ďakujem.

  16. mája 2013 v 10:00
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Pokiaľ sa rozhodnete prestať platiť výživné, nemôžete to urobiť len tak samovoľne, ak bola Vaša vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu. Musíte podať na príslušný súd, ktorým je súd v obvode ktorého má dieťa bydlisko, návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti. Treba si však naozaj zvážiť či sú splnené podmienky k zániku vyživovacej povinnosti.

   18. mája 2013 v 16:14
 • Anonym

  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2007 sa môj partner rozviedol, kde sa spoločne dohodli ,že bude prispievať na dve deti na každú sumou 2.000,- Sk adekvátne k zárobku ktorý v tom čase mal, o dva roky neskôr jeho ex manželka požiadala znova o zvýšenie ,ale toto bolo zamietnuté z dôvodu zmeny zamestnania a nižšieho prímu partnera (chcem pripomenúť, že jeho bývala partnerka sa hneď 4 mesiace po rozvode vydala za iného muža, ktorý pracuje neustále v zahraničí a jeho príjem je nadštandardný.) a ja som bola v tom čase v 7 mesiaci tehotenstva s partnerom. Som tak isto rozvedená a z predchádzajúceho manželstva mám dve deti. Žijeme v spoločnej domácnosti, naše mesačné náklady sú 837 eur bez stravy. Partner pracuje ako živnostník a príjem ma nízky , v decembri po ďalšom podaní o zvýšenie sud zvýšil výživné na 155 eur spoločne na obe deti a náš návrh o zníženie zamietol, máme šancu v odvolaní? Je spravodlivé, aby jedny deti mali všetko a druhé dieťa malo nedostatok? Netrpia nedostatkom, jeho ex manželka v novým manželom postavili dom bez úveru, byt ktorý jej môj priateľ pri vysporiadaní BSM nechal predáva za 37.000,- EUR. Na súde tvrdila že peniaze pôjdu na vyplatenie úveru za ktorý ten byt v tom čase keď boli manželia kúpili. Na súde sa zohľadňoval môj príjem čo ja 190 EUR, keďže som na MD a výživné na moje deti a partnerov príjem, ale len partnerove výdavky, nie naše spoločné výdavky, naopak príjem jej manžela nebol nijako preukázaný, ani zdokumentovaný. Keď tak nad tým uvažujem to zakaždým ,keď by podala o zvýšenie to dosiahne aj keď nie je v hmotnej núdzi a aj keď partner nedisponuje takým prímom, len preto, že on je otcom a na iné sa ohľad neberie? Sme z toho nešťastný a nevieme ako ďalej, prosím pomôžte nám pán advokát. Poslala by som vám v prílohe aj návrhy a súdne rozhodnutie, ale to sa tu nedá, tak dúfam, že toto moje vysvetlenie postačí. Ďakujem.

  16. apríla 2013 v 12:32
  • Advokátska kancelária Bános & Košútová
   Advokátska kancelária Bános & Košútová

   Áno, súd berie ohľad na všetko, aspoň by mal, no závisí to aj od účastníkov konania, či ho presvedčia, že majú pravdu oni a nie druhá strana. V tom máte určite pravdu, že súd spravil chybu, ak skúmal len príjmy na strane otcovej partnerky (Vaše príjmy) a na príjmy manžela matky nebral ohľad, už toto samotné by mohlo byť v odvolacom konaní dôvodom na zrušenie rozsudku o zvýšení výživného…čo znamená, že máte šancu v odvolacom konaní uspieť, pravdaže len za predpokladu, že túto skutočnosť Váš partner vo svojom odvolaní namietol, resp. že sa už počas konania sa dožadoval toho, aby súd skúmal aj tieto príjmy…z vlastných skúseností strávených na súde alebo aj z advokátskej praxe si dovoľujem napísať, že pomerne veľa ľudí podceňuje tú skutočnosť, že súd rozhoduje na základe dôkazov, ktoré však treba súdu predložiť, odôvodniť, vždy si treba sudcu postaviť na svoju stranu…ak to účastník neurobí, ak to raz pobabre, už len veľmi ťažko sa to napráva v rámci odvolacieho konania. A ešte rada na koniec: ak ešte Vášmu partnerovi neuplynula 15-dňová lehota na podanie odvolania, radím mu, aby to svoje odvolanie doplnil o všetko, čo ho ešte napadne, o všetko, čím by mohol dosiahnuť zrušenie pôvodného rozsudku. A ešte úplne na záver toľko, že len podľa Vami opísaných sa mi zdá byť zvýšenie výživného v tomto prípade za nespravodlivé.

   20. apríla 2013 v 15:32

Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.