Ako získať prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny
Advokátska kancelária Bános & Košútová2023-08-02T10:56:53+02:00Ste cudzincom, ktorý má na Slovensku prechodný pobyt a chceli by Ste mať svoju rodinu na blízku? Prechodný pobyt sa dá zariadiť v rôznych formách a jednou z nich je pobyt za účelom zlúčenia rodiny.
Nižšie uvedené informácie ohľadne žiadosti a obnovenia pobytu Vám zaručene urýchlia a zjednodušia vybavovanie prechodného pobytu na našom území.
Komu je možné prideliť prechodný pobyt?
Z hľadiska prechodného pobytu za účelom zlúčenia rodiny, je možné pobyt prideliť osobe, ktorá:
- je príslušníkom v rodine žijúcej na území Slovenska, a to v trvalom alebo prechodnom pobyte,
- je v priamom vzostupnom rade azylanta mladšieho ako 18 rokov,
- je podriadený medzinárodnej zmluve
Za rodinného príslušníka môžeme považovať:
- manžela/ku, pokiaľ nie sú mladší ako 18 rokov,
- dieťa so statusom ,,slobodný“, ktoré je mladšie ako 18 rokov, osoby s udeleným pobytom
- nezaopatrené dieťa, staršie ako 18 rokov, ktoré sa o seba nedokáže postarať, kvôli zdravotným problémom
Čo treba predložiť pri žiadosti o pridelenie prechodného pobytu?
Ak si cudzinec chce požiadať o prechodný pobyt, musí si najprv vybaviť potrebné dokumenty. Je treba počítať so správnym poplatkom vo výške 132,50 eur. Žiadosť o pobyt musí byť kompletná. Upozorňujeme, že doklady uvedené nižšie, nesmú byť staršie ako 90 dní:
- žiadosť o prechodný pobyt,
- matričný doklad (dokument preukazujúci zámer pobytu – sobášny list, rodný list dieťaťa),
- platný cestovný pas
- dvakrát fotografia tváre žiadateľa (3×3,5 cm)
- doklad potvrdzujúci bezúhonnosť žiadateľa,
- správny poplatok – kolok,
- doklad o ubytovaní,
- dôkaz o finančnom zabezpečení daného pobytu,
- pokiaľ sú manželia rozvedení, treba súhlas rodiča, ktorému dieťa nebolo zverené do starostlivosti (pokiaľ mu bolo stýkanie sa s dieťaťom dovolené)
Obnovenie
Ak sa pýtate, do kedy je potrebné podať žiadosť na obnovenie prechodného pobytu, je dané, že osoba žiadajúca o obnovenie tak musí spraviť najneskôr v posledný deň platnosti pobytu.
Žiadosť o obnovenie musí podať žiadajúci cudzinec osobne, a to na policajnom útvare. Ak ide o žiadosť o obnovení prechodného pobytu za účelom zlúčenia rodiny, policajný útvar tak môže pobyt cudzinca predĺžiť maximálne na päť rokov.
Je potrebné k žiadosti doložiť aj nižšie uvedené doklady, a to:
- potvrdenie o zaplatení záväzkov
- povinné zdravotné poistenie
- platný pas
- jedna aktuálna fotografia (3×3,5 cm)
- správne poplatky (vo forme zlúčenia rodiny sa cena pohybuje okolo 66 eur)
Žiadateľovi príde písomné oznámenie v prípade vyhovenia jeho žiadosti. Pokiaľ cudzinec nie je povinný platiť poistené zdravotné poistenie, či iné záväzky, musí priložiť doklad o potvrdení tejto skutočnosti.
Veľa cudzincov po príchode na Slovensko nevie, ako riešiť všetky problémy spojené nie len s vybavovaním prechodného či trvalého pobytu, ale aj v ich osobnom živote. Advokát Šaľa poskytuje komplexné právne poradenstvo fyzickým aj právnickým osobám.
Advokátska kancelária Šaľa sa venuje rôznym oblastiam rodinného práva a s tým aj spojenými rodinnými problémami. Či už ide o rozvod, úpravu pomerov maloletých detí, zrušenie a vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, alebo zmenu výživného maloletých detí. Je vždy lepšie sa poradiť s niekým s praktickými skúsenosťami, ako byť neskôr prekvapený prípadnými nepríjemnosťami.
Pridaj komentár