Ako sa brániť proti exekúcii – otázky a odpovede

Ako sa brániť proti exekúcii – otázky a odpovede

Skôr ako sa začneme venovať samotnej exekúcii a postupu, ako sa pred ňou brániť, by som všetkým odporučil, že v prípade, ak máte akýkoľvek dlh, ktorý neviete splatiť v plnej výške, požiadajte veriteľa buď o odklad jeho splatnosti … viac sa môžete dočítať tu.

  • Anonym

    dobry mám exekuciu soc.poisťovna zrážky zo mzdy z prvej exekucii v poradi my zostáva splaťiť cla 50eu do celkovej vymáhanej sumy isťina trovy atd. učtovnička my môže zraziť len tych 50eu alebo spraviť zrážku aj na druhu exekuciu z tej istej vyplaty tá istá exekucia soc. poisťovna ten isty exekutor dakujem

    19. apríla 2017 v 14:23
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, čo sa týka exekučných zrážok zo mzdy, treba uviesť, že čistá mzda povinného z exekúcie je vždy rozdelená na tretiny, pričom 3. tretina pripadne vždy povinnému a ostatné dve tretiny sú určené pre uspokojovanie pohľadávok veriteľov. Z prvej tretiny sa zrážajú prednostné aj neprednostné pohľadávky, z druhej tretiny len prednostné pohľadávky. Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa zamestnávateľovi doručil príkaz na začatie exekúcie. Pokiaľ je zamestnávateľovi doručených viacero príkazov v ten istý deň, z pohľadu poradia pohľadávok majú tieto pohľadávky poradie rovnaké. Ak ich nie je možné uspokojiť v plnej výške, uspokoja sa pomerne. Z prvej tretiny až po uspokojení pohľadávky prvej v poradí v plnej výške, začne zamestnávateľ uspokojovať v poradí ďalšiu pohľadávku, z druhej tretiny bez ohľadu na poradie prednostných pohľadávok, najskôr začne zrážať výživné a až následne ostatné prednostné pohľadávky podľa ich poradia.

      25. apríla 2017 v 22:08
  • Anonym

    Dobrý deň pán advokát, potreboval by som poradiť. Mám takýto problém, po kúpe piatej garáže v rade kde sa nachádza sedem garáží resp. pozemku pod garážou som nahovoril aj ostatných okolo seba aby sme dali na poriadok papiere okolo garáží nech máme na listoch vlastníctva garáže a nie pozemky. Dali sme ich zamerať, pri tomto zameriavaní sa na katastri zistilo že medzi pozemkami je ešte jeden pozemok ktorý sme chceli odkúpiť ale čo je pre nás najhoršie je na tento pozemok plus byt vlastníka pozemku exekúcia. Po tomto zistení sme kontaktovali exekútora a dohodli sa na vyplatení exekúcie s tým že majiteľ a jeho manželka nám odstúpia tento pozemok a mi vyplatíme exekúciu na pozemok, podpísali sa všetky zmluvy overili sa podpisy previedli sme peniaze exekútorovi a čakali sme na odblokovanie pozemku aby sme mohli na katastri podať návrh na vklad. Po odblokovaní pozemku nám ďalší exekútor zablokoval tento pozemok. O ďalších exekúciach sme nevedeli. Dnes máme hotový geometrický plán zmluvy kde sme vlastníci pozemku ale nevieme podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností lebo nás blokuje exekútor. Nechceme sa dostať do stavu že zase niekomu niečo vyplatíme a ďalší exekútor nám zablokuje pozemok nakoľko na byt dlžného pána čakajú ešte ďalší dvaja exekútori zatiaľ nie na pozemok čo sme sa dozvedeli až teraz. Ďakujem s pozdravom Baláž.

    22. marca 2017 v 14:00
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v tomto prípade došlo zrejme k pochybeniu na strane predávajúceho, ktorý mal mať vedomosť o tom, že sa voči nemu vedie viacero exekučných konaní. Pretože ste vyplatili dlžnú sumu u jedného exekútora, ktorý následne odblokoval pozemok, je jasné, že na jeho miesto nastúpil ďalší, ktorý sa touto cestou domáha vyplatenia svojej pohľadávky. Jediným spôsobom v tomto prípade môže byť zistenie konečného počtu exekúcii a ich následné vyplatenie, jedine tak budete mať istotu, že tento na tento pozemok nevznikne nárok niekomu inému. Potom však vyvstáva otázka, či sa Vám to za týchto podmienok oplatí a či sa celá vec zbytočne nepredraží. V tomto prípade by ste si však mali prezrieť kúpnu zmluvu, konkrétne ustanovenie, v ktorom je uvedené, akou ťarchou je zaťažený tento pozemok. Pokiaľ ste mali v zmluve výslovne uvedené, že na nehnuteľnosti viazne ťarcha iba toho jedného konkrétneho exekútora, máte právo od zmluvy odstúpiť a žiadať od predávajúcich vrátenie kúpnej ceny, nakoľko vlastníkmi nehnuteľnosti by ste sa mohli stať až po vklade vlastníckych práv do katastra nehnuteľností, čo však bolo znemožnené práve z dôvodu, že nehnuteľnosť bola opätovne zaťažená súdnym exekútorom.

      24. marca 2017 v 9:54
  • Anonym

    Prosím Vás a viete mi k tejto teme odpovedat ze ked sa čiastka vo výške spoluvlastníckeho podielu zloži pred dražbou a k dražbe nepríde, tak či preberacie práva takisto zaniknu ako pri samotnej dražbe?? a LV sa vyčistí?? Ďakujem

    21. novembra 2016 v 18:06
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, vychádzam zo skutočnosti, že voči spoluvlastníkovi je vedená exekúcia. Pokiaľ dlžník dlžnú sumu uhradí tesne pred začiatkom dražby, dlžník o nehnuteľnosť (spoluvlastnícky podiel) nepríde. Ďalej v zmysle Exekučného poriadku platí, že aj spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť exekučnému predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu však podlieha schváleniu súdu. Následne exekútor prikáže katastrálnemu odboru vymazať exekučné záložné právo z listu vlastníctva.

      22. novembra 2016 v 22:00
  • Anonym

    dobry den, mam problem ktoreho riesenie sa taha uz viac ako rok.V roku 2014 mi boli spatne vyplatene pridavky na deti z Rakuska,byvaly priatel si ale bez mojho vedomia uviedol na ziadost svoje c.uctu n ktorom bola exekucia. On je stihany za niekolko podvoodov mimo sr. A ja riesim odblokovanie tychto pridavkov prisluchajucich mojim detom. Podala som navrh na sud,pisala exekutorovi,podala trestne oznamenie. Exekutorska kancelaria komunikuje minimalne. Naposledy som poslala doklad z finanzamtu o tom aka suma ,z akeho uctu kam a kedy bola pripisana na exekuovany ucet a opat ziadna reakcia. Podala som aj podnet na komoru exekutorov. Cast pridavkov uz zrejme aj bola pouzita. Skutocne neviem ako dalej postupovat.Co robit aby exekutor zacal normalne komunikovat. Podala som aj navrh o vyluku veci spod exekucie ale taha sa toto vsetko uz velmi dlhu dobu a ja sa bojim ,ze o tieto peniaze pridem. Dakujem.

    21. júna 2016 v 11:54
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, Exekučný poriadok v § 104 ustanovuje, aké peniaze exekúcii nepodliehajú a tým sú financie v sume do výšky 99,58 eur a prípadne peniaze určené na výplatu miezd zamestnancov (to sa však vzťahuje len na podnikateľov). Na rodičovský príspevok ani na rodinný prídavok Vám exekútor siahnuť nesmie, no pokiaľ sa tieto peniaze už dostanú na bankový účet, tak potom to oprávnenie má a Vy s tým bohužiaľ nič nenarobíte. Odporúčam Vám, aby si rodinné prídavky nechala posielať poštou. S exekútorom o Vašej problematike odporúčam komunikovať písomne (poštou doporučene s návratkou) aby ste mali dôkaz, ze ste riešili daný problém, no tento s Vami nekomunikoval. Ďalej, odporúčam žiadať odblokovanie účtu aspoň z časti a umožnenie Vám nakladať so sumou, ktorá zo zákona nepodlieha exekúcii. Pokiaľ sa domnievate, že zo strany exekútora došlo k porušeniu zákona, môžete sa so sťažnosťou obrátiť na Slovenskú komoru exekútorov.

      28. júna 2016 v 21:58
  • Anonym

    dobry den uznesenie vykonat exekuciu edma sro nova exekutor z roku 1999 toto my doslo suma 26 eur sumu som zaplatila zastavia tuto exekuciju abo este tam budu nejake poplatky bojim sa odom ktorym som vlastnickou ale nezijem vnom zije tam moja mama a dcera z detmi desat rokou som nedostala ziadne upovedomenie bnojim sa aby sa tam nevzsplhala nejaka suma avzali my dom dakujem za odpoved co my este mozu spravit z tou exekucijou

    3. mája 2015 v 15:54
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ako advokát Vám odporúčam kontaktovať povereného exekútora, zistiť informácie o stave Vašej exekúcie. Ďalej odporúčam zoznámiť sa s exekučným titulom, na základe ktorého bolo začaté exekučné konanie a tiež Vám odporúčam navštíviť príslušný súd a nahliadnuť do spisu odkiaľ môžete dostať informácie.

      6. mája 2015 v 9:00
  • Anonym

    Dobry den ,chcela by som sa opytat ci z mojho odchodneho je mozne ,ze mi vsetko stiahnu koli exekuciam,dakujemj

    25. apríla 2015 v 16:26
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, podľa Zákonníka práce za mzdu sa nepovažuje náhrada mzdy, odstupné, odchodné a pod., podľa Exekučného poriadku (§ 89) však možno exekúciu vykonať aj zrážkami z iných príjmov a zákon priamo definuje, že ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z iných príjmov. Zrážky zo mzdy a z iných príjmov možno vykonávať len do výšky rozhodnutím priznanej pohľadávky a jej príslušenstva. Exekučný poriadok určuje, aká časť z mesačnej mzdy povinného sa mu nesmie zraziť, pričom táto suma musí po vykonaní zrážok zo mzdy ostať k dispozícii povinnému. Táto suma sa nazýva tzv. „základnou sumou“ a spôsob jej výpočtu je určený v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia. V zmysle tohto ustanovenia platí, že základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Suma životného minima je pre každý kalendárny rok upravená v zmysle zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime v platnom znení vždy k 1. júlu daného kalendárneho roka. Výška životného minima na jednu plnoletú fyzickú osobu momentálne predstavuje sumu 198,09 eura mesačne.

      11. mája 2015 v 16:26
  • Anonym

    Dobrý deň. Ja a moja matka sme spoluvlastníci bytu ( ja 1/2, ona 1/2), ona svoj spoluvlastnícky poddiel založila nebankovke a spláca pôžičku v mesačných splátkach. Obávam sa však toho, čo nastane ak by prestala. Ako môže nebankovka postupovať?Mal by som vôbec nejaké právo na byt? Mám sa naozaj obávať, že prídem o strechu nad hlavou? Ja by som nemal peniaze na splácanie, poberám polovičný invalidný a zamestnanie mám problém si nájsť. Ďakujem.

    29. marca 2015 v 15:09
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, vo Vašom príspevku spomínate, že byt máte v spoluvlastníctve s matkou, tým pádom máte zákonné predkupné právo k tejto nehnuteľnosti. Keby Vaša mama nedokázala uhradiť pôžičku, resp. splácať jednotlivé mesačné splátky, exekútor Vás, ako spoluvlastníčku, musí upozorniť na to, že na časť nehnuteľnosti je vedená exekúcia. Následne pri výkone rozhodnutia, teda pri exekúcii, by bol exekútor povinný Vám túto nehnuteľnosť ponúknuť na odkúpenie. Ako spoluvlastník môžete zabrániť predaju podielu Vašej matky tretej osobe tak, že najneskôr do začiatku dražby zložíte u exekútora sumu vo výške hodnoty spoluvlastníckeho podielu Vašej mamy.

      30. marca 2015 v 16:08
  • Anonym

    Dobry den asi to sem nepatri ale chcel by som sa spitat.Mam takyto problem predal som auto isiel som ho odhlasit na policii mi to zamietli ze je auto zablokovane exekutorom nasledovalo zistovanie z mojej strani asi sa stal omil ved nikdi som si nebral pozicky po dlhom telefonate stale ma len prepajali som sa dozvedel ze v roku1995 som bol rucitelom2 a ze on to nesplaca suma sa za tie roky visplhala na 9000eu ako mam pokracovat co robit a este som sa chcel spitat mozu mi siahnut na dom kedze majitelkou je moja manzelka za odpoved dakujem

    28. marca 2015 v 14:43
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, čo sa týka zabezpečenia záväzku prostredníctvom ručenia, ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci bol na to veriteľom písomne vyzvaný. Z tejto dikcie vyplýva, že ak dlžník nebol schopný splniť svoj dlh, v tom prípade ste povinný ho splniť Vy, ako ručiteľ. Pri ručiteľskom záväzku okrem už spomínaného platí, že ručiteľský záväzok oboch manželov vznikne len vtedy, ak každý z manželov vykonal písomné vyhlásenie voči veriteľovi. Teda prevzatím ručiteľského záväzku jedným z manželov nevzniká spoločný ručiteľský záväzok obidvoch manželov. Ďalej platí, že ručiteľ ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi. Teda ak ste už dostali upozornenie (výzvu, upovedomenie) od exekútora, keďže ste spomínali, že vec bola postúpená exekútorovi, aby ste uhradili spomínaný dlh, následne budete mať možnosť v trojročnej lehote v rámci regresného nároku požadovať od dlžníka Vami poskytnuté plnenia. Ak Vám dlžník dobrovoľne plnenie nevráti, budete mať možnosť obrátiť sa na súd, s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Čo sa týka Vašej poslednej otázky, Vaša manželka bude povinná strpieť, aby bola veriteľova pohľadávka uspokojená aj z majetku, ktorý máte s ňou v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ak vlastníčkou spomínaného domu je len Vaša manželka, exekútor na ten dom nemôže siahnuť. Na druhej strane však môže siahnuť na hnuteľné veci, ktoré sú v dome umiestnené, a ktoré sú vo Vašom výlučnom vlastníctve a v BSM. Ako advokát Vám odporúčam čím skôr kontaktovať povereného exekútora, zistiť všetky informácie ohľadne spomínaného dlhu, a uhradiť ho, alebo pokúsiť sa dohodnúť s ním a veriteľom na splátkovom kalendári.

      30. marca 2015 v 11:40
  • Anonym

    Dobrý deň, pán advokát chcem sa poradiť ako mám postupovať ohľadne EXÚ,v r.2013 sme vyplatili sumu podľa Návrhu platobného rozkazu,ktorý sme dostali z Okr.súdu KE,boli v ňom uvedené čísla účtov a kody bánk, na ktoré sme platby vyplatili,no v novembri 2014 sme dostali predvolanie z EXÚ,platba nie je vykonaná a vyžiadali nás to uhradiť+aj exekúčne poplatky.Na EXÚ som dokladovala platby o vyplatení a následne vyplatila exek.poplatok,ale 5.12.2014 mi telefonoval exekútor,že sme nesplnili z právneho hladiska platobný príkaz,lebo peniaze sú na cudzom účte a mám to hneď vyplatiť,lebo navýši exek.poplatky,odmietam to vyplatit nemám z čoho a chybu urobil právny subjekt a nie ja.Zistilo sa ,že v platobom príkaze napísali zlý kod banky(po roku!!!),kontaktovala som aj advokáta ,ktorý to mal na starosti a ten mi povedal nech to neplatím,že on už v tej veci koná, aj to oznámil exekútorovi,ale do jeho vecí voči mne sa nemôže miešať.Vopred ďakujem.

    9. decembra 2014 v 21:33
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, urobili ste správne, že ste sa obrátili na advokáta, predpokladám, že vec je už v štádiu riešenia. Keď na platobnom príkaze bol evidovaný zlý kód banky, pričom Vy ste si splnili svoju povinnosť, odporúčam Vám požiadať banku o sprostredkovanie vrátenia nesprávne zaslanej platby.

      10. decembra 2014 v 10:00
  • Anonym

    Dobrý den Mám 2.exekúcie,vo výške asi cca 13-14-tisíc eur,no nevlastním nič,byt mám mestský zarobím min.mzdu,majetok nemám žiadny.Už si neviem poradit.Viem že si za to môžem sám,ale ked som bral pôžičky tak som mal lepšie zamestnanie.Od vtedy som ostal aj s dietatom sám,a mal som existenčné problémy ako prežiť aj s dieťaťom.Teraz sa veritelia začali ozývať ale už cez súd.exekutorov a sumy ktoré som si požičal značne vzrástli.

    1. decembra 2014 v 9:12
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, ako advokát Vám odporúčam, podľa Vami opísaných skutočností, aby ste najprv podali návrh na odklad exekúcie podľa § 56 Exekučného poriadku. Súd Vám môže odklad exekúcie povoliť, ak ste sa bez svojej viny ocitli prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre Vás zvlášť nepriaznivé následky a zároveň musí byť splnená podmienka, že odkladom exekúcie by nebol vážne poškodený oprávnený. Súd pri rozhodovaní musí zohľadniť či je toto Vaše postavenie prechodné a možno očakávať zmenu tohto postavenia a skutočnosť, či sa v tomto postavení ste sa ocitli bez svojej viny. Ak Vaša situácia nie je len prechodná, v tom prípade budete mať možnosť podať návrh na zastavenie exekúcie, ak spĺňate niektorú z podmienok uvedených v Exekučnom poriadku. Vo Vašom prípade si viem predstaviť zastavenie exekúcie z dôvodu, že Váš majetok nestačí ani na úhradu trov exekúcie. V prípade, že máte nejaké ušetrené peniaze, alebo ste našli prácu, určite by som sa pokúsil dohodnúť sa s exekútorom a s oprávnenými z exekúcie na povolení splátkového kalendára.

      3. decembra 2014 v 15:42
  • Anonym

    dobry den mam exekutora kvoli telefonu a kedze som nezamestnana umoznil mi splacat dlh formou splatkoveho kalendara popri tom mi rodicia chcu darovat dom aby som bola zabezpecena ak by sa im nieco stalo moze exekutor siahnut aj na takyto dar od rodicov ?

    26. januára 2014 v 17:41
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v prípade, ak by na Vás rodičia prepísali dom darovacou zmluvou a Vy by ste stali jeho vlastníčkou, pričom by ste prestali exekúciu splácať formou dohodnutého splátkového kalendára, exekútor by bol oprávnený nariadiť výkon exekúcie aj predajom Vašej nehnuteľnosti.

      29. januára 2014 v 14:55
  • Anonym

    Dobrý deň, §57 ods.1/(h) Exekučného poriadku hovorí, že „Exekúciu súd zastaví, ak majetok povinného nepostačuje ani na úhradu trov exekúcie“. Chcel by som sa opýtať, ako si toto znenie vyložiť…Mám v rukách upovedomenie o začatí exekúcie, kde sú vyčíslené trovy exekúcie na 1834€. Nemám žiaden majetok v tejto hodnote, ani finančnú hotovosť, ale som zamestnaný a môj mesačný priemerný príjem je cca 720€ v čistom. Je námietka podľa tohoto znenia dôvodná na zastavenie exekúcie? V prípade že áno, čo doložiť k námietke? Moja druhá otázka súvisí s ust. §38(2) „Oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa tohto zákona, ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie.“…Dlh voči veriteľovi som dobrovoľne splácal už pred vydaním Platobného titulu, aj po ňom až do obdržania upovedomenia o exekúcii, avšak v menších splátkach, keďže k dohode o splátkach nedošlo napriek mojej snahe o dohodu, pretože veriteľ požadoval mesačnú sumu vo výške, ktorú som ani nezarobil. Je táto skutočnosť dôvodná pre podanie námietky? Ďakujem

    24. januára 2014 v 12:21
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, vo Vami opísanom prípade by zastavenie exekúcie nebolo dôvodné, nakoľko exekútor má možnosť vykonať vo Vašom prípade exekúciu formou zrážok zo mzdy. K druhej otázke by som uviedol toľko, že platobný rozkaz bol zrejme vydaný na základe nejakej preukázateľnej skutočnosti (predpokladám, že nejakej zmluvy), ktorou ste sa dobrovoľne zaviazal uhrádzať veriteľovi dlh v určenej výške. Na základe toho má veriteľ právo na splácanie dlhu v plnej výške, na ktorú ste sa zaviazal. Pokiaľ by sa s Vami dohodol na splácaní dlhu formou splátkového kalendára v menších splátkach, bolo by to len na jeho dobrej vôli, donútiť ho k tomu nemôžete, má právo na vyplácanie celých splátok, ktoré ste si dohodli. Môžete sa pokúsiť ešte požiadať o splátkový kalendár aj exekútora, ktorý však na to potrebuje takisto súhlas oprávneného.

      29. januára 2014 v 14:53
  • Anonym

    Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu.Manžel ma exekúciu,exekútor bol v našom byte za prítomnosti mňa a jeho mamy /manželovej/ a dvoch policajtov. Oznámil mi ,že má Príkaz na exekúciu na majetok. Manžel nebol doma bol odcestovaný ukázal mi Rozhodnutie súdu, ktorý mi písomnou cestou nebol doručený ani ma exekútor nekontaktoval písomne. Mám splnomocnenie. A spísal časť veci,TV, hodiny, papiere od auta/ auto je pokazené. TV a hodiny,že mi zoberie uschová vo svojej kancelárii.Nevedela som čo mám robiť dala som tie veci.Nie sme vlastníkom tých vecí,máme ich darované. A keď manžel zoženie peniaze 1000,-eur po dohode s exekútorom, my zabavené veci vráti.Zohnali sme sumu 1000,- eur vyplatili sme mu dohodnutú sumu, vystavil príjmový pokladničný účet.Veci nám vrátil. Iba papiere od auta si nechal.O týždeň nás kontaktoval pýtal ďalšiu sumu.Povedala som mu,že ved som vám dala už 1000,- eur som ochotná splácať na splátky dlžnú sumu.Napísala som v mene manžela Žiadosť o splátkový kalendár.Na ktorý mi exekútor odpísal Neuznanie splátkového kalendára.Oznámil mi,že dal sťahovať manželovi u zamestnávateľa z platu.No momentálne manžel pracuje na Dohodu za minimálnu mzdu. A máme dve maloleté deti. A iné splátky a úver a nemáme už skade požičať.Preto sme ho žiadali o splátkový kalendár. Viete mi poradiť čo môžem v takomto prípade robiť? Ďakujem Vám.

    23. januára 2014 v 15:18
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle § 56 ods. 9 Exekučného poriadku exekútor môže s písomným súhlasom oprávneného uzavrieť písomnú dohodu s povinným o postupnom splatení vymáhanej pohľadávky. Počas plnenia písomnej dohody o postupnom splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje. Z tohto ustanovenia vyplýva, že exekútor môže, ale nemusí uzavrieť s povinným splátkový kalendár, navyše je na to potrebný súhlas oprávneného. Exekútor má právo na vykonanie exekúcie formou zrážok zo mzdy, musí však dodržať ich rozsah v zmysle zákona, povinnému nesmie byť zrazená základná suma a takisto suma, ktorá musí ostať povinnému na vyživované osoby, ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy, ktorá je ustanovená nariadením vlády.

      29. januára 2014 v 14:50
  • Anonym

    dobrý deň, známy žije v zahraničí v krajine EU a má dlh voči zdravotnej poisťovní VšZP dlh vo výške 3000 eur. Nikto nepreberal jeho poštu a súčasností tento dlh rieši exekútor. Dlžník na Slovensku nevlastní žiaden majetok. Môže exekútor vymáhať pohľadávku v zahraničí? (dlžník nežije v ČR). Ďakujem.

    8. januára 2014 v 18:24
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, exekútor je oprávnený vykonávať exekúciu podľa zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok). Tento zákon je účinný na území Slovenskej republiky a preto neumožňuje uskutočňovať exekútorom exekučnú činnosť v zahraničí. Existuje však úprava o uznávaní cudzích rozhodnutí a o možnosti výkonu po ich uznaní. Ak teda existuje rozhodnutie slovenského súdu, na základe ktorého je postihnuteľný majetok v zahraničí, oprávnený sa môže obrátiť na zahraničného exekútora a rozhodnutie slovenského súdu, ktoré bude v zahraničí cudzím rozhodnutím môže byť predmetom jeho uznania a následne aj jeho výkonu.

      11. januára 2014 v 14:47
  • Anonym

    Dobrý den Chcem sa opitat ci sa dá obyst strhavaniu exekúcie z platu. Pracujem pre nemenovanou a.s a uz z decembrovej výplaty my strhla účtovníčka 2/3 z platu. Je zamestnávatel povinný strhnúť my zrážky pre exekútora ? Taktiež ako zamestnancovi my je povinný vyplatiť mzdu. Tak potrebujem poradiť ako to obyst ked exekúcia je namna a nie na firmu. Velmi pekne ďakujem

    3. januára 2014 v 18:51
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, na exekúciu vykonávanú zrážkami zo mzdy sa vzťahuje § 66 a nasl. zákona č. 233/1995 Z.z. Exekučného poriadku, kde v § 67 ods. 3 je uvedené, že platiteľ mzdy je povinný odo dňa doručenia exekučného príkazu vyplácať oprávnenému sumy zrazené zo mzdy povinného. To znamená, že Váš zamestnávateľ má túto povinnosť zraziť Vám určenú časť zo mzdy odo dňa doručenia exekučného príkazu, ktorý sa Vám aj Vášmu zamestnávateľovi doručoval do vlastných rúk. Je síce pravda to, čo píšete vo svojej otázke, že zamestnávateľ je povinný Vám vyplácať mzdu, avšak v zmysle § 66 ods. 3 Exekučného poriadku, ako povinný strácate dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie tej časti mzdy, ktorá zodpovedá určenej výške zrážok.

      5. januára 2014 v 14:45
  • Anonym

    Dobry den chcem sa opytat, prisiel mi papier od exekutora na postu, pred tromi dnami ale este som ho neprevzal, ale pozeral som si ucet v banke ale mi 6.12. Prisla sprava o tom ze mam na ucte minusovy stav (1059 eur) ze je tam exekucia, nakolko tam chodia priatelkine peniaze, jej materska a ci na to moze siahnut exekutor na jej peniaze? Ona ma k uctu aj dispozicne pravo nakolko si nevedela otvorit ucet pretoze nema trvaly pobyt. A este sa chcem spytat ci viem hybat s majetkom myslim hnutelnym (2 auta) a predisat ich na inu osobu alebo predat? Dakujem za odpoved.

    11. decembra 2013 v 11:51
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, Vašej priateľke by som odporučil, aby si dala peniaze posielať na iný účet alebo radšej poštovou poukážkou, aby si svoje peniaze ochránila, nakoľko exekútor nie je povinný skúmať odkiaľ prídu peniaze na účet povinného a celý účet zablokuje. To, či viete ešte s Vaším majetkom nakladať závisí od toho, či Vám exekútor tento majetok zablokoval. Prevádzať majetok na niekoho iného Vám neodporúčam, nakoľko by mohol nastať prípad, že by Vaši veritelia mohli v zmysle § 42a Občianskeho zákonníka napadnúť takýto právny úkon odporovateľnou žalobou a domáhať sa na súde, že takýto právny úkon je voči nim neúčinný v úmysle ukrátiť uspokojenie ich vymáhateľnej pohľadávky. Tiež by ste sa mohol vystaviť nebezpečenstvu trestného stíhania pre trestný čin poškodzovania veriteľa. Pokiaľ je už voči Vám vedená exekúcia, odporúčam Vám, aby ste s exekútorom spolupracoval, prípadne ho požiadal o postupné splatenie dlhu formou splátkového kalendára.

      13. decembra 2013 v 14:43
  • Anonym

    Dobrý deň: Chcem sa spýtať, či sa môže exekúcia týkať aj vecí BSM keď dlh povinného vznikol pred uzavretím manželstva.

    27. novembra 2013 v 10:57
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle § 147 Občianskeho zákonníka pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že ak pohľadávka nevznikla za trvania manželstva, nemôže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená z majetku patriaceho do BSM.

      1. decembra 2013 v 14:42
  • Anonym

    dobry den,ja uz som dobre daleko co sa tyka sudy,exekucie atd,teraz este my prisla od vymahackej firmy,ktora asi nevie vobec pravdu,ja s mojm ,,švagrom,,som chcel otvorit firmu na renovacie dveri.Len dva sme ziskali ,,licenciu,,na ktory je podpisany-dali sme do kopi 20.000 eur,len na moju zivnost,otvoreny na slovensku,po prvom mesiaci sa rozhodol odist s velkym škandalom,na ktory ne reagovaly dobre,neboli sme na policiu,vsak lebo sme sa bali,on sa nam vyhrazal,ale nemame vobec ziadny dokaz,le svedkovia,tieto vsetky veci sa stali v roku 2009.Potom sme si urobili papir na ktory som sa dopusti velkei chybe,som podpisal,tuto sumu,vsak som podotikam,,rumun,,a jeho pravnicke som povedal ze do vlastei ruky som ziadne peniaze nedostal,a ona povedala ze je iba mezi nami.Nebolo to tak,išiel na sude s nim,teraz som v exekucie,z stej sumi som mu hradil cca 10.000 brali my osobne vozidlo,predal som vsetko aby som si povinost splnil,teraz my este prisel dopis od vymahackej firmy,kde on zase klamal,ze dal on peniaze na firmu atd,bohuzial jemu veria,ja uz nemam nič,ako mam postupovat,od začiatku do konca nikto neberie na svedomie jeho podpis pri licencie.ani sudca.Ako my poradite?

    11. novembra 2013 v 20:06
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, z toho, čo píšete vo svojej otázke predpokladám, že ste pri podpise dokumentu, ktorý neskôr slúžil ako podklad pre vydanie exekučného titulu, bol uvedený do omylu. V zmysle § 49a Občianskeho zákonníka, právny úkon je neplatný, ak ho konajúca osoba urobila v omyle vychádzajúcom zo skutočnosti, ktorá je pre jeho uskutočnenie rozhodujúca, a osoba, ktorej bol právny úkon určený, tento omyl vyvolala alebo o ňom musela vedieť. Právny úkon je takisto neplatný, ak omyl táto osoba vyvolala úmyselne. Omyl v pohnútke nerobí právny úkon neplatným. V takomto prípade by sa dalo postupovať tak, že by ste sa na súde domáhali neplatnosti právneho úkonu z dôvodu, že pri tomto právnom úkone chýbala vážnosť vôle a urobil ste ho v omyle a v prípade úspechu by ste mohli požiadať o zastavenie exekúcie. Odporučil by som Vám, aby ste so všetkými dokumentmi k danej veci zašli za nejakým advokátom vo Vašom okolí a on Vám po preštudovaní všetkých dostupných dokumentov podá stanovisko, ako by sa dalo vo veci postupovať a či by ste mali nejakú možnosť v prípadnom spore uspieť.

      20. novembra 2013 v 14:39
  • Anonym

    Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o pomoc. Včera mi prišiel list od exekútora, v ktorom odo mňa vymáha pokutu, ktorú som dostal za prekročenie rýchlosti ešte v roku 2008. Chcem sa preto opýtať, či to môžu ešte od mňa žiadať zaplatiť, keď už uplynulo odvtedy 5 rokov. Nie je to už premlčané? Ďakujem

    6. novembra 2013 v 14:06
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, na úvod by som uviedol pár informácií k premlčaniu. Podľa Občianskeho zákonníka platí, že právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe ustanovenej v tomto zákone. Uplynutím premlčacej doby však právo nezaniká, avšak dochádza k jeho oslabeniu tým spôsobom, že ak dlžník vznesie námietku premlčania, súd už právo veriteľovi neprizná. Avšak, aj keď je právo premlčané, neznamená to, žeby dlžník nemohol svoj dlh splniť, ak tak urobí, nepôjde na strane veriteľa o bezdôvodné obohatenie. Podľa ustanovenia § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. To znamená asi toľko, že ak by Vám bola uložená bloková pokuta, pričom od jej uloženia príslušným orgánom by uplynulo už desať rokov, bolo by možné v prípade exekúcie takéhoto premlčaného práva uplatniť námietku voči exekúcii z dôvodu jej neprípustnosti, pretože je tu iný dôvod, pre ktorý exekúciu nemožno vykonať (premlčané právo na výkon práva). To znamená, že v exekučnom konaní by bolo potrebné podať námietku premlčania a žiadať exekúciu zastaviť. O tejto námietke by rozhodoval súd. Vo Vašom prípade však uplynulo iba päť rokov, to znamená, že exekútor by exekúciu mohol vykonať, pretože nedošlo k jej premlčaniu. Vo svojej odpovedi však vychádzam len z toho, čo uvádzate vo svojej otázke, preto by možno bolo lepšie, keby som mal možnosť vidieť všetky potrebné dokumenty aby som vedel poskytnúť záväzné stanovisko.

      10. novembra 2013 v 14:37
  • Anonym

    Dobrý deň pán advokát, potreboval by som od Vás radu. Môj otec má dosť dlhov, a už nám prišli upovedomenia o exekúcií od dvoch exekútorov. Bývame spolu v jednom byte a bojím sa toho, že ak príde exekútor, že siahne aj na moje osobné veci. Čo by som mal v takom prípade robiť? Ďakujem

    4. novembra 2013 v 14:31
    • Advokátska kancelária Bános & Košútová
      Advokátska kancelária Bános & Košútová

      Dobrý deň, v zmysle § 37 ods. 3 Exekučného poriadku proti inému než tomu, kto je v rozhodnutí (exekučnom titule) označený ako povinný, možno vykonať exekúciu, len ak sa preukázalo, že naňho prešla povinnosť z exekučného titulu. Teda podľa Exekučného poriadku je možné viesť exekúciu len na vec, ktorá patrí povinnému. Ak by chcel exekútor viesť exekúciu voči veci, ktorá patrí inej osobe, ako tej, ktorá je uvedená v exekučnom titule ako povinný, teda vo Vašom prípade by to bola vec ktorá patrí Vám, máte možnosť podať na súde tzv. excindančnú žalobu, ktorou by ste mohli žiadať aby bola konkrétna vec či veci vylúčené z exekúcie. Vy ako navrhovateľ ste v konaní o vylúčení veci z exekúcie oslobodený od súdnych poplatkov. Ak by sa stalo, že exekútor príde do bytu Vášho otca a začne spisovať hnuteľný majetok, je potrebné, aby ste hneď pri tomto súpise uviedol, ktoré veci patria výlučne Vám, pričom je dobré, ak to viete nejakým spôsobom aj preukázať, napr. kúpna zmluva, bloček a pod. Ak by však exekútor Vašej žiadosti, resp. námietke nevyhovel, budete sa musieť obrátiť na príslušný súd s podaním vyššie spomínanej žaloby. Až po právoplatnosti rozsudku súdu, že daná vec je vylúčená z exekúcie, sa exekúcia na túto vec nebude vykonávať.

      6. novembra 2013 v 18:34

Z dôvodu mimoriadnej pracovnej vyťaženosti je bezplatná právna poradňa momentálne pozastavená.